R, 9.12.2022

Vallajuht: mind võib iga nädal vaktsineerida, kui see aitaks

Arved Breidaks
, reporter
Vallajuht: mind võib iga nädal vaktsineerida, kui see aitaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valga vallavanem Monika Rogenbaum loodab, et viimasel neljal aastal kolme vallavalitsust näinud Valga valda ootavad ees rahulikumad aastad.
Valga vallavanem Monika Rogenbaum loodab, et viimasel neljal aastal kolme vallavalitsust näinud Valga valda ootavad ees rahulikumad aastad. Foto: Arvo Meeks
  • Suurvalla tegelik ühendamine pole läinud liiga hästi.
  • Tähelepanu peab jaguma nii linnale kui küladele.
  • Lahendamist vajavad nii koroona mõjud kui hooldekodukohtade kallinemine.

Valga vallavanem Monika Rogen­baum tunnistas, et head plaani, kuidas vaktsineerimise poolest punase laterna rollis olevas Valgas kaitsesüstimist kiirendada, tal pole. Küll tahab ta teha kõik selleks, et neli aastat poliitilisi kaklusi jääks seljataha.

Teie kriitikud on suhtunud teatud halvakspanuga nii-öelda maainimeste tulekusse Valga linna asjade otsustamise juurde. Nüüd on vallavalitsuses kolm liiget endistest valdadest ja kaks Valga linnast. Oli see taotluslik?

See on juhuslik. Need inimesed on valitud hoopis teistel põhimõtetel, aga ehk kulubki Valga vallale ära aeg, kui maapiirkondadest on veidi rohkem inimesi otsustajate hulgas.

Eelmise nelja aasta jooksul oli Valga vallal kolm vallavalitsust. Mida sellest järeldada?

Tõesti on olnud ülimalt ebastabiilne aeg, keerulised suhted ja üsnagi ebaõnnestunud haldusreform kahjuks. Tagantjärele tarkus võib ju olla, et midagi oleks pidanud teisiti tegema, aga osalesin ühinemisprotsessis ja väga uskusin Valgaga ühinemisse. Piirkonna keskus on ikkagi Valga linn ja asju harjutud ajama siin.

Võib-olla oleks tähelepanu maapiirkondadele pidanud jaguma rohkem. Sageli nagunii investeeringuraha kaugematesse kohtadesse ei jagu, aga hea sõna ja tähelepanuga oleks saanud seda leevendada. Ühtse koduvalla tunnetamist oleks pidanud teadlikumalt looma.

Kui palju on vahet, kas juhtida paari tuhande inimesega omavalitsust või valda, mille sees ka 12 000 elanikuga linn?

Vahe on ülisuur. Töötasin 14 aastat Taheva vallavanemana ja kui kodanik pöördus valda, sai ta vastuse kohe või siis kolmandal päeval ikka. Suures vallas on kõik palju kaugem, majad on suured, inimesi palju, kohati vastutusvaldkonnad väga hägusad. See on mind siin hämmastanud, et mingid probleemid piltlikult öeldes kukuvad toolide või riiulite vahele ja need pole kellegi asjad.

Mis asjad need on?

Näiteks mängväljakute hooldus. Neid on küllaltki palju, rajame neid juurde, aga need peavad olema tehniliselt korras. Keegi peab neid üle vaatama, märkama probleeme, andma teada, aga justkui ei leiagi suures vallamajas inimest, kelle ülesanne see on. Selliseid teemasid kerkib ikka ja jälle.

Teil tuleb tegeleda koroonapandeemia mõjudega, kuid teada on, et Valga vallas on vaktsineerimine läinud aeglaselt. Mis siin aitaks?

Olen poolnaljaga öelnud, et kui see aitaks meid edasi, siis mind võiks ka iga nädal vaktsineerida. Aga tundub, et sellest ei piisa.

Meil on vaktsineerituse tase 56 protsenti, eesmärk on 70 ja rohkemgi. Oleme aidanud Valga haiglat ja haigekassat kommunikatsiooniga, oma kanalite kaudu infot inimesteni viinud. Tegeleme sellega ka praegu: paneme üles välikampaania ja kutsume üles vaktsineerima, välja lähevad erilehed eesti ja vene keeles. Haigekassa on töötanud välja küsimustikud, kus inimene saab hinnata oma riske. Arvan, et suurem osa inimesi on info üles leidnud ja jääb küsimus, kuidas veenda kahtlejaid. Ilmselt on see võtmeküsimus, kuidas jõuda venekeelse elanikkonnani. Häid vastuseid siin aga lihtsalt ei ole.

Ilmselt aitab kaasa ka aeg, sest kui kartlikud näevad, et vaktsineeritutega ikkagi midagi hullu ei juhtu, keegi neid kiibistanud ega mürgitanud pole, võiks see julgustada süste ära tegema.

Müüte on selle ümber väga palju ning inimene leiab ikka põhjuse, miks ei saa vaktsineerima minna. Valga haigla juht tõi välja, et kui Jansseni vaktsiini mingi aeg ei olnud saada, oli selle järele väga suur nõudlus, aga kui nüüd on seda vabalt saada, ei taha keegi. Loodetavasti inimesed mõistavad, et normaalne olukord ei taastu niisama.

Uus aasta kergitab ka hooldekodukohtade hindu. Kõik küllap nõustuvad, et hooldaja peab saama paremat palka, samas paljud ei jõua seetõttu hooldekodukoha eest maksta. Kuidas see sasipundar lahti harutada?

See on väga keeruline teema. Hooldekodude kohamaksud hakkavad vist igal pool 1000 euro kanti küündima ning tean väga hästi, et maksjale on seda palju ja saajale vähe.

Reeglina peavad hoolekandeasutused kohamaksust finantseerima kõik oma kulud ja palgasurve sektoris on ülisuur. Hooldekodud otsivad inimesi tikutulega.

Vallal tuleb abivajajaid aidata. Aga kui rohkem läheb raha hooldekodude kohamakseteks, jääb mõni teine valdkond selle võrra vaesemaks.

Abivajaja peab teenust saama. Kui tema vajadusi hinnatakse selliseks, et tal on hooldekodukohta vaja, sest muud moodi teda aidata ei saa, siis ta tasub oma sissetulekust – pension ja tavaliselt ka sotsiaaltoetus – kuskil 90–95 protsenti kohatasust. Kui ülalpidamiskohustusega sugulased on maksevõimelised, tuleb neil kokku leppida ja ülejäänu tasuda. Kui nad maksevõimelised pole, teeb omavalitsus omad hindamised ja katab vahe. Loomulikult katab Valga vald paljude inimeste hoolduskoha maksumust, aga saame järjest teateid, et hooldekodukohad kallinevad, mis teeb eelarvesurve väga suureks.

Ei olegi häid lahendusi.

Kas uuest aastast võibki mõni inimene raha pärast hooldekodukohata jääda?

Pered on neid otsuseid kindlasti teinud. Koroonapandeemia ajal, kui paljud on töötuks jäänud ega ole suutnud kohatasu maksta, on võetud lähedasi koju ja ise hooldatud. Vallal tuleb abivajajaid aidata ja ei saa juhtuda, et me ei leia lahendust. Aga kui rohkem läheb raha hooldekodude kohamakseteks, jääb mõni teine valdkond selle võrra vaesemaks.

Milline on Valga vald siis, kui praegune vallavalitsus hiljemalt aastal 2025 oma töö lõpetab?

Tahan väga loota, et oleme suutnud projektitoetustega ära teha üliolulised investeeringud, milleta ei saa.

Väga loodan, et meie poliitiline kultuur ei paistaks nii negatiivselt silma, vaid oleme lugupidavad, kuulame üksteist ja jääme ikka viisakaks.

Kolmandaks: linn ja maapiirkond on saanud nii ühtseks, et me kõik oleme uhkusega Valga valla elanikud.

Märksõnad
Tagasi üles