Valitsus lühendas COVID-i vaktsineerimistõendi kehtivusaega ühelt aastalt üheksale kuule, otsus jõustub 1. veebruarist.
Valitsus lühendas vaktsineerimistõendi kehtivusaega üheksale kuule
Samast kuupäevast hakkab reisimisel kehtima üheksakuuline vaktsineerimistõend ka üle Euroopa Liidu. Pärast tõhustusdoosi tegemist pikeneb vaktsiinitõendi kehtivusaeg esialgu aasta võrra, kuid EL-i tasandil jätkuvad arutelud ka selles küsimuses ühise lahenduse leidmiseks.
Muudatus lähtub Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) soovitusest teha tõhustusdoos hiljemalt kuus kuud pärast esimese vaktsineerimiskuuri lõppu. Seejärel kehtib tõend veel kolm kuud, et inimestel oleks aega tõhustusdoos ära teha. Muudatus arvestab vaktsiinide tõhusust uute tüvede vastu ja suunab inimesi tegema tõhustusdoosi, mis annab praeguste andmete põhjal väga hea kaitse ka omikrontüve vastu.
Täpsemalt sätestab valitsus korralduste muudatustega, et inimese vaktsineerimiskuurist ei tohi tõendi kehtimiseks olla möödas rohkem kui 270 päeva. Täiendavate vaktsiinidooside ehk tõhustusdoosi kehtivus on praegu Eestis kehtivate korralduste alusel üks aasta.
Vaktsineerimiskuur on läbitud, kui on manustatud kaks doosi Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty või kaks doosi AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria või kaks doosi Moderna COVID-19 vaktsiini Spikevax või üks doos Jansseni COVID-19 vaktsiini. Läbipõdenute vaktsineerimisel piirdub esmane vaktsineerimiskuur ühe doosiga.
Vaktsineerimistõendi saab inimene digiloos luua alates viimase doosi ehk süsti saamisest, kuid kontrollrakendus lubab inimesel kontrollitud tegevustes osaleda alles maksimaalse kaitse saavutamisel ehk sõltuvalt vaktsiinist seitse kuni 14 päeva. Tõhustusdoosi saamisel seda viiteaega pole ja korraldatud tegevustes saab osaleda kohe pärast süsti saamise tõendi loomist.
Euroopa Liidu (EL) tasandil lepiti detsembris kokku reisimisel aktsepteeritav ühetaoline vaktsineerimistõendi kehtivusaeg. See tagab koroonaviiruse leviku tõkestamise reisimeetmete lihtsama ja selgema koordineerimise. 270-päevane kehtivusaeg rakendub üle Euroopa Liidu pärast esmast vaktsineerimiskuuri läbimist.
Tõhustusdoosi vaktsiinitõendi kehtivusaega Euroopa tasemel reguleeritud ei ole. Selle üle jätkuvad arutelud EL-i tasandil ühise lahenduse leidmiseks.
COVID-i vaktsineerimistõend võimaldab inimestel ligipääsu kultuuri-, spordi- ja meelelahutusüritustele, samuti toitlustusasutustele kohapealseks aja viitmiseks, aga ka kõigile teistele korraldatud tegevustele. Vaktsiinitõend võimaldab inimestel mugavamalt reisida. Vaktsineerimistõendi olemasolul ei kohaldu inimesele lähikontaktsuse karantiini periood, kuigi siin kehtib ka vaktsineeritud inimestele tungiv soovitus jääda pärast lähikontakti eneseisolatsiooni ja jälgida tervist.