Eestimaa servas Luhamaal pühitseti reedel õhtul sisse ja avati pidulikult Luhamaa vastvalminud külamaja, kus hakkab tööle Setomaa valla teeninduspunkt, raamatukogu ning koos käima külarahvas.
«Täna on suur päev mitte ainult Luhamaa jaoks, vaid, ma arvan, et ka Setomaa valla jaoks, terve seto kogukonna ja kui veel laiemalt öelda, siis Eesti jaoks, sest kui see ei ole regionaalpoliitika, siis mis on regionaalpoliitika?» lausus Luhamaa külaseltsi juhatuse liige Aarne Leima.
Luhamaa külamaja ehitus algas 2020. aasta lõpus ning valmis lõppenud aasta viimastel nädalatel. Maja pidulikuks sissepühitsemiseks ning avamiseks aga ootasid setod ära 14. jaanuari, mis õigeusklike järgitava Juliuse kalendri järgi on uue aasta esimene päev.
«Kümme aastat oleme selle maja poole liikunud,» jätkas Leima. «Misso valla ajal, 2011. aastal, sai tehtud detailplaneering, siis külaplats koos tiigiga, pärast juba tellitud maja projekt. Siis tuli Setomaa vald, saime ta arengukavasse, investeeringute kavasse sisse ja täna see maja avatakse.»
Külamaja ehitamine Luhamaale oli mõneti ka Setomaa valla aukohus, sest asub ju Luhamaa piirkond ülejäänud Setomaa vallast lahus ning seni polnud selles nulgas ühtegi hoonet, mida vallavõim enda omaks saanuks pidada.
«Tõesti võib öelda nii, et oleme oma lubaduse täitnud,» lausus Setomaa vallavanem Raul Kudre. «Kui neli aastat tagasi Setomaa vald loodi, siis üheks lubaduseks oli, et vald kinnitab oma kanna ka Luhamaa nulka ja teeb siia oma hoone. Tegelikult ühtegi valla hoonet siin polnud ja mul on ääretult hea meel, et seisame täna siin, oleme uues Luhamaa külamajas ja avame selle maja. Mis siin edasi saab, on Luhamaa nulga inimeste enda teha.»
«Selge see, et sisu ja elu tuleb sellele majale anda,» kinnitas Aarne Leima. «Kõigepealt hakkab siin tööle valla teeninduspunkt, raamatukogu laenutuspunkt. Me väga loodame, et vald jõuab sinnani, et teeninduspunkti töötajal on ka Luhamaa kultuuritöö korraldamise ülesanded ja muidugi on see külaseltsi kooskäimise koht. Kontserdid, sünnipäevad, miks mitte pulmad, ka matuseid tuleb teinekord ette. Kui vaatame välja, siis on siin suur siseõu, nii et sellel majal perspektiivi kindlasti on.»
Vastavatud külamaja on Leima sõnul neljas avalikus kasutuses kultuurihoone, mis Luhamaale rajatud. «Esimene oli koolimaja 1926. aastal, 1932 ehitati kirik, 1965. aastal rahvamaja ja nüüd 2022 Luhamaa külamaja,» loetles ta.
Külamaja ehitus läks maksma kokku 305 000 eurot. Vald kasutas selleks nii programmidest saadud toetust kui ka laenuraha. Nüüdsel ajal tuleb aga küsida, kui säästlik ja millise küttega uus maja ehitati ning kas vald jaksab seda ka ülal pidada?
«Ta on kaudselt küll elektrikütte peal, aga see on maaküte,» lausus Raul Kudre. «See on säästlik maja. Ma usun, et küll me [elektri]paketid õigeks saame ja kui tegevus sisse tuleb, küll vald jõuab selle ka üleval pidada.»
Luhamaa külamaja ehitas OÜ Semuehitus. Lähema kuu jooksul peaks majja saabuma ka veel puuduolev sisustus.