Setokeelne armastusdraama etendub ka tänavu

LEPM
Copy
Taarka Pärimusteater mängib ka sel suvel setokeelset olustikudraamat «Petserimaa igatsus».
Taarka Pärimusteater mängib ka sel suvel setokeelset olustikudraamat «Petserimaa igatsus». Foto: Triinu Pungits

Taarka Pärimusteater mängib ka sel suvel igatsust täis setokeelset lüürilist armastusdraamat «Petserimaa igatsus».

Ilmar Vananurme samanimelisel näidendil põhinev «Petserimaa igatsus» jõudis Urmas Lennuki dramatiseeringu ja Helena Kesoneni lavastaja käe läbi Setomaal, Heina Küünis ise meisterdatud lavalaudadele möödunud aasta 31. juulil. Piirideülesest armastusest kõnelev draama jutustab paralleelselt ajakirjaniku Pauli ja Petseri neiu Valli suhtesaagaga ka seto rahvale valusa kontrolljoone tekkimise ja selle keskel olemise loo.

«Ma jubedalt ootan, kuidas see vana küün unustatud maanurgas taas ellu ärkab. Kevadel paneme jälle veevannidesse umbrohud kasvama ja külvame Pauli vanaisa hauale rukkiseemne. Siis pühime vanadest kappidest tehtud kloostriseintelt talveväsimuse ja peagi ilmuvad oma nurkadest kohale kaks armastajat Paul ja Valli, et taasluua ühe maa ja ühe armastuse lugu. Paul ja Valli on kui koit ja hämarik, kelle armastus saab süttida ja kustuda ainult siis, kui publik sellesse rohtukasvanud küüni tee leiab,» rääkis lavastaja Helena Kesonen.

Lavastuse kandvaks liiniks on piirid. On piirid, mis on riikide vahel, kuid veelgi ahistavamad on piirid inimeste sees. Need piirid kontrollivad piirivalvuritest karmimalt ning iseendalt jääb vaid küsida, kas ma ületan iseenda, sammun oma unistuste suunas, püüdlen ideaalide poole või vantsin unustuse teed. Meis kõigis on peidus sisemine jõud läbi rohtukasvanud teed edasi liikuda ning selle jõu allikaks on tihti üks sõnastamatu igatsus.

15. juulil tuuakse igatsusdraama taas lavale Petserist kõigest 8 kilomeetri kaugusele jäävas Säpina külas asuvas Heina küünis. Näitlejatena astuvad üles Siim Angerpikk, Jekaterina Moskalenko, Lauli Koppelmaa, Agur Seim. Lava ja kostüümid on kujundanud Triinu Pungits ning valguskunstnik on Enor Niinemägi.

Lavastuse muusikalise kujunduse on teinud 2020. aasta muusiku tiitli pälvinud Mari Kalkun. Kõlab aga ka Ilmar Vananurme enda loodud «Petseri valss».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles