R, 9.12.2022

Galerii ⟩ Piirilinlased kogunesid Ukraina toetuseks meelt avaldama

Tiit Loim
, reporter
Piirilinlased kogunesid Ukraina toetuseks meelt avaldama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kolmapäeva õhtul kogunesid inimesed nii Eestist kui Lätist Valka keskväljakule, et avaldada toetust Ukrainale tema võitluses Venemaa sõjalise agressiooni vastu.

Meeleavaldus korraldati Valka kihelkonnaduuma eestvedamisel. Valka kihelkonnaduuma esimees Vents Armands Krauklis lausus, et see Putini algatatud sõda tõmbab väga selge piiri hea ja kurja vahel. «Siin ei ole enam kohta sümpaatiatele või antipaatiatele, kõik on äärmiselt selge. Putin ja Lukašenka ja inimesed, kes teda toetavad, on mõrtsukad. Need, kes annavad käske ja täidavad neid, on samuti mõrtsukad. Kes neid hukka ei mõista ja toetavad, on nende kaasosalised. Sellepärast on meie kõigi kohustus aidata ukrainlasi.»

Krauklis lisas, et täna sõidab Valkast Ukrainasse kolm esimest autot annetuste ja abiga, samuti päästeauto, mida on Ukrainas väga vaja. Homme jõuab Valkasse esimene buss lastega Ukrainast. «Mida meie peame enda jaoks ajalooks, on hetkel ukrainlaste olevik. Peame meeles pidama, et meie abi on vaja pikalt, see on alles algus. Kui ukraina rahvas võidab, aitame neil üles ehitada nende ilusat kodumaad,» lisas Krauklis.

Valga vallavolikogu esimees Lauri Drubinš sõnas, et sõda Ukrainas ei ole võitlus, mis määraks ühe või kahe riigi saatuse. «See on võitlus, mis otsustab tuleviku. Ja mitte ainult Ukraina, vaid maailma, Euroopa, Eesti, Läti ja Valga-Valka tuleviku. Ja määrab selle mitte päevadeks või nädalateks, vaid pikkadeks aastateks ja aastakümneteks.»

Drubinši sõnul julgeb ta väita, et see ei ole venelaste sõda, kuna nemad seda ei soovi – tõendeid selle kohta on palju. «Näideteks sobivad katkematud meeleavaldused Venemaa suurlinnades, Ukrainas vangi langenud Vene sõdurite meeleheitlikud sõnumid kodustele, mõne väeüksuse vastupanuta alistumine. Nad ei taha sõda, nad on selleks sunnitud. See on Putini sõda, kus ukrainlased peavad end kaitsma. Oluline on täna aidata Ukrainat, nemad peavad täna meie kõigi eest võitlust, kogu vaba maailma võitlust.»

Samal ajal toimusid vastavalt Läti Kohalike Omavalitsuste Liidu üleskutsele sarnased toetusmiitingud kogu Lätis. Toetuskampaaniate kaudu kutsutakse kodanikke üles ütlema, et Venemaa rünnak Ukrainale on rünnak kogu Euroopa ja selle väärtuste vastu, mistõttu tuleb teha kõik endast olenev, et tagada Ukraina ja kogu Euroopa edasine iseseisvus ja demokraatia.

Läti valitsuskabinet muutis 24. veebruari erakorralisel istungil Covid-19 pandeemia aegseid kogunemispiiranguid, lubades väljas koguneda kuni 3000 inimesel, viidates vajadusele võimaldada üldsusel avaldada oma seisukohti ja seisukohti rahumeelsel moel.

Märksõnad
Tagasi üles