P, 2.04.2023

Käimas on suur lindude kevadränne

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil haned.
Pildil haned. Foto: Margus Ansu

Eesti ornitoloogiaühing kogub teateid saabunud rändlindudest. Vaatlusi oodatakse näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Lindude saabumisest saab teada anda märtsist mai lõpuni. Vaja on üles märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel ka sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja on täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi.

Eriti on oodatud teave Rapla-, Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaalt, samuti Lääne- ja Ida-Virumaalt. Vaatlusandmed tuleb sisestada andmebaasi PlutoF või saata aadressile feno@eoy.ee. Vaatluste tegemise juhendi leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt.

«Esimesi rändlinde märgati Saaremaal veebruari keskel. Iga aasta saabuvad mõned üksikud rändlinnud soojemate ilmade olemasolul väga varakult,» ütles vaatluste koordinaator Tiiu Tali. «Samas oli veebruar väga soe ja põldlõokesi nähti eelmisel kuul üle 40 korra peamiselt Lääne-Eesti saartel ja rannikul, kus kliima on pehmem võrreldes sisemaaga. Eri linnuliikide põhiränne algab aga märtsis, kus me võime oodata Lääne- ja Lõuna-Euroopas talvituvaid liike, näiteks suur-laukhane, metsvinti, laulurästast ja kuldnokka. Mais saabuvad viimastena kaugmaa rändurid, näiteks Kagu-Aasiast karmiinleevike või Aafrikas teisel pool Saharat talvituv ööbik,» lisas Tali.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles