R, 9.12.2022

Valga vald tõmbab palgatõusu nimel töökohti koomale

Erimeelsused viisid osakonnajuhi ametist.
Tiit Loim
, reporter
Valga vald tõmbab palgatõusu nimel töökohti koomale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Valga vallavalitsuse sotsiaaltööteenistuse juht Jüri Kõre lahkus töölt erimeelsuste tõttu. «Tööõhkkond oli selline, et tööd ei saanud teha.»
Valga vallavalitsuse sotsiaaltööteenistuse juht Jüri Kõre lahkus töölt erimeelsuste tõttu. «Tööõhkkond oli selline, et tööd ei saanud teha.» Foto: Arvo Meeks
  • Valla sotsiaaltööteenistuse juht lahkus ametist mõne nädala eest.
  • Kommunikatsioonijuht lahkub ametist 1. aprillist.
  • Vallavalitsuse struktuurist on kavas kaotada kuus või seitse töökohta.

Erimeelsused vallavõimuga viisid Valga valla sotsiaaltööteenistuse juhi Jüri Kõre töölt lahkumiseni. Kui tema asemele otsitakse uut inimest, siis kommunikatsiooniteenistus, kust meediaspetsialisti järel ka kommunikatsioonijuht lahkub, peab edaspidi hakkama saama ühe ametikohaga.

«Kuna lahkumine oli poolte kokkuleppel, siis ega ma väga lahtist teksti räägi. Aga kui vaatate valla ametnike pilti, teete võib-olla ise järeldused. Kommunikatsiooniteenistuse juht minu teada lahkub esimesel aprillil,» lausus Jüri Kõre, kelle viimane tööpäev Valga vallavalitsuses oli 18. märtsil.

Siiski vihjas Kõre, et polnud töökorraldusega rahul. «Poliitikast, mida üks või teine nimekiri ajab, on väga raske aru saada. Mulle on mõistatus olnud, mis asi on sotsiaaldemokraatia Valga moodi. Tööõhkkond oli selline, et tööd ei saanud teha. Kui ametikohale kandideerisin, siis ega ma seda, kes kellega käib ja muud sellist tarkust, mis väikeses kogukonnas toimetulekuks vaja, ei omanud.»

Kodule lähemale

Ta lisas, et vaja oli ka puhkust. Seni pole Kõre mujal tööd alustanud. «Kaks ja pool aastat kodust kaugel tööl käia on väsitav. Viimane aasta uue vallavõimu ajal oli üsna pingeline. Kaks kriisi, koroona ja energiatoetuste maksmise kampaania on seljataga; kolmas – põgenikekriis – kogub tuure. Juhuslikult jäi pass, kus sünniaasta sees (1953 – toim), pihku, siis polnud raske otsustada: vaja on puhkust ja valla sotsiaaltööteenistus väärib noort ja energilist juhti. Õlitasin eile kodu juures terrassi ära. Vaatasin, kuidas kevade esimene kirju liblikas ringi tiirutab ja mesilased krookuseõite peal sumisevad,» kirjeldas Kõre, kes olnud ka Tartu abilinnapea.

Täielikku lõpparvet pole Kõre Valgaga siiski teinud. «Kui kolleegidega lahku läksin, tegi üks neist mulle kingituse. Kuna tema elamine on jõe ääres, on mul oma päevade lõpuni koht jõe ääres, kus võin kala püüda. Valga ei kao minu käikude hulgast kuhugi. Suurim õnnestumine Valgas oligi üksteisemõistmine, toetus ja koostöö, mis teenistuse töötajate vahel valitses. Pidudeks jäi vähe aega.»

Valga valla kommunikatsioonijuht Kuido Merits lahkub töölt esimesest aprillist. Tema kohale tuleb uus inimene, ent samuti lahkunud meediaspetsialisti ülesanded võttis osalt üle kultuurispetsialist.
Valga valla kommunikatsioonijuht Kuido Merits lahkub töölt esimesest aprillist. Tema kohale tuleb uus inimene, ent samuti lahkunud meediaspetsialisti ülesanded võttis osalt üle kultuurispetsialist. Foto: Arvo Meeks

Kommunikatsioonijuht Kuido Merits kinnitas, et lahkub aprillist ametikohalt. Temagi ei soovinud lahkumise tagamaid lähemalt avada, ent ütles, et need on Kõre omast erinevad. «Siirdun Tapa linna, päriskodule lähemale,» lausus Merits ja täiendas, et sealgi jääb valdkonnaks kommunikatsioon.

Valga vallavanem Monika Rogenbaum lausus, et Kõre esitas lahkumisavalduse ja tema kinnitas selle. «Need on töökorralduslikud küsimused olnud, milles olid erimeelsused. Töötame kriisisituatsioonis, on vaja lahendusi otsida. Tempo ja pinge on suur olnud.»

Palgad ajale jalgu jäänud

Muus osas pole vallavanema sõnul aga saladus, et inimesed pole valla pakutavate palkadega rahul ja seetõttu ootab ees ametikohtade arvu vähendamine, et teiste palku tõsta. «Eelarve seis on pingeline, palgad ajale jalgu jäänud. Ainuke võimalus palgatõusudeks on ressursid ümber korraldada.»

Näiteks hiljuti ametist lahkunud meediaspetsialisti asemele uut inimest ei võeta. «Osa tema tööülesandeid on antud kultuurispetsialistile. Kommunikatsioonijuhi kohale on konkurss välja kuulutatud, tööjaotus veidi ümber korraldatud,» lausus Rogenbaum, kelle sõnul on muutus püsiv. «Kergem on kaotada ametikohti, kus inimesi ei tööta.»

Monika Rogenbaum,

Valga vallavanem

«Eelarve seis on pingeline, palgad ajale jalgu jäänud. Ainuke võimalus palgatõusudeks on ressursid ümber korraldada.»

Vallavalitsuse struktuurist on kavas kaotada kuus või seitse töökohta ja vald vaatab üle ka hallatavate asutuste struktuuri. «Hallatavad asutused soovivad ametikohti juurde. Aga kui midagi juurde teha, tuleb kuskilt ära võtta. Mure, et palka ei ole ammu tõstetud, on nii vallavalitsuses kui hallatavates asutustes,» selgitas Rogenbaum. «Haridusvaldkonna töötajad on saanud regulaarselt palgatõusu, ülejäänud pole pikalt midagi juurde saanud. Kõik valdkonnad on seda teemat tõstatanud eelarve koostamise käigus,» tõdes vallavanem.

Vallavalitsuse struktuuri muutmine on volikogu pädevuses, hallatavate asutuste struktuuri saab muuta vallavalitsus. Valitsusel on plaan kärpekavaga jõuda volikogu ette maikuu istungil.

Mis sai tehtud?

Jüri Kõre sõnul on üks suuremaid tema tööaja saavutusi teenusemaja kontseptsiooni väljatöötamine, kuigi esialgu on see ellu viimata. «Projekteeriti maja Enno 28 ja saime selle ehitamiseks raha 50 protsendi ulatuses. Kuigi seda praeguste prognooside järgi ei tule, on riik võtnud osalt teenusemajade ehitamise praeguse Euroopa Liidu rahastusperioodi üheks eelisvaldkonnaks,» selgitas Kõre.

«Paarkümmend omavalitsust on tundnud huvi sellise hoolekandeasutuse vastu. See on midagi kodus elamise ja seal teenuste saamise ning hooldekodus elamise ja seal teenuste saamise vahepealset. Esimene korrus on ligipääsetav ratastoolis liikujale, pesuruumides samuti nii palju pinda, et ratastoolis olija saab seal toimetada. Võib-olla on see ilus vale, aga oleme teenistuses arutanud, et Valga teenusemajade plaan on kinnitanud ministeeriumile selliste majade vajalikkust.»

Valka tulles soovis Kõre vähendada nende inimeste arvu, kes lähevad ööpäevaringsele hooldusele hooldekodusse, ning suurendada kodus abi saajate hulka. «Koduhooldusteenuse mahtu õnnestus suurendada,» tõdes ta.

Kõre lisas, et valla hallatavad asutused nagu Valga töötute aktiviseerimiskeskus, perekeskus Kurepesa ja Karula hooldemaja on väikesed ega saa oma teenusega eelarvet kokku. «Mingi muudatus peaks tulema, tuleks luua ühendasutus.»

Märksõnad
Tagasi üles