R, 9.12.2022

Kaugõppegümnaasium ja lasteaed sulgevad uksed

Tiit Loim
, reporter
Kaugõppegümnaasium ja lasteaed sulgevad uksed
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valga vallavolikogu enamus kiitis heaks nii kaugõppegümnaasiumi kui lasteaia Pääsuke tegevuse lõpetamise.
Valga vallavolikogu enamus kiitis heaks nii kaugõppegümnaasiumi kui lasteaia Pääsuke tegevuse lõpetamise. Foto: Kuvatõmmis

Valga vallavolikogu kolmapäevasel istungil tõi Valga kaugõppegümnaasiumi ja lasteaia Pääsuke sulgemise küsimus kaasa pikad arutelud. Volikogu kinnitas siiski mõlemad plaanid.

Vallavalitsus oli ette valmistanud eelnõud, mille järgi praegune kaugõppegümnaasium suletakse ja Valgamaa kutseõppekeskus võtab selle rolli septembrist üle, hakates pakkuma mittestatsionaarses õppevormis põhikooli- ja gümnaasiumiõpet. Teine eelnõu nägi ette, et venekeelne lasteaed Pääsuke lõpetab suve lõpuga tegevuse ning selle rühmad jagatakse Buratino ja Kasekese lasteaia vahel.

Vallajuhid rõhutasid, et kaugõppegümnaasiumi töö ümberkorraldamise plaan ulatub juba 2013. aastasse. Riigi praeguse suuna järgi täiskasvanuharidus ja kutseharidus lõimitakse, Valgas peaks vallajuhtide sõnul õppetingimused kutseõppekeskuse moodsas majas hulga paremad olema kui senises hoones Uuel tänaval.

«Sellele eelnevalt oli mitu korda kooli direktori, õpetajate, hoolekoguga arutelu, ka kutseõppekeskuse direktoriga. Oleme terve eelmise aasta veetnud selle küsimusega. Väita, et me praegu ei tea mitte midagi, ei ole kohane.»

Meeli Tuubel, endine Valga asevallavanem

Vallavanem Monika Rogen­baum selgitas, et kui muudatust ellu ei viida, võib see vallale tuua nõude maksta tagasi 25 protsenti Priimetsa kooli remondiks saadud enam kui 800 000 eurost. Tegevuse lõpetamisega seoses on plaanis kogu kaugõppegümnaasiumi personal koondada ning töötajad saavad kandideerida tööle kutseõppekeskusesse loodavatele ametikohtadele.

Volinik kutsus edasisele arutelule

Pääsukese lasteaia sulgemise põhjuseks toodi eeskätt laste vähene arv (märtsi alguse seisuga 74) ja vajadus ruumi otstarbekamalt kasutada. Lasteaia Pääsuke tegevuse lõpetamisel viiakse üle teistesse lasteaedadesse neli õpetaja ning kaks õpetaja abi töökohta. Üleviimisel eelistatakse töötajaid, kes vastavad kvalifikatsiooni- ja keelenõuetele. Teised töökohad koondatakse.

Opositsiooni esindajad küsisid vallajuhtidelt istungil hulga kriitilisi küsimusi. Keskerakonna volinik Ester Karuse kutsus üles otsusega mitte kiirustama ning leidis, et küsimust peaks lahendama väärikamalt.

«Me ei räägi siin tänavajupist, vaid kooli sulgemisest. Mõned teist otsustavad sisetunde järgi, mõned parteikäsu järgi, mõned ei teagi, mida otsustada, sest argumente on vähe ja segadust palju. Kui paljud teist on päriselt kursis selle kogukonna soovidega või külastanud neid koole, rääkinud õpilaste, õpetajatega? Tuleb välja, et ega meil midagi otsustada polegi, sest raha on vastu võetud ja nüüd oleme fakti ees. Ma ei mõista, miks vallavalitsus ei seisa valla inimeste huvide eest, vaid kiirustab täitma arusaamatut ministeeriumi käsku,» lausus Karuse.

Kaugõppegümnaasiumil ei ole Karuse teada probleeme. «Kogu koolipere on minu meelest rahul. Nad ei ole küsinud parklat, kaevelnud puhveti puudumise pärast. Õpetajad jäävad tööta, pole mõtet luua illusiooni, et nad võetakse kaasa. Võib-olla paar õpetajat saab seal tööd, aga tegelikult neid seal ei vajata.»

Hulga küsimusi pälvis ka Pääsukese lasteaia saatus.
Hulga küsimusi pälvis ka Pääsukese lasteaia saatus. Foto: Tiit Loim

Põhjalikult kaalutletud plaan

Koalitsiooni kuuluv volinik Teresa Sale vastas seepeale, et tema laps õpib samuti seal koolis ja lisas, et esindab neid, kes toetavad kooli reformimist ega ole rahul praeguse õppekorraldusega. Endine asevallavanem Meeli Tuubel vastas aga, et tegelikult on teemat väga pikalt ja põhjalikult analüüsitud ja osapooltega arutatud.

«Eelmises volikogu koosseisus, kus oli suur hulk praegusi liikmeid, oli mäletatavasti mullu juunis kaugõppegümnaasiumiga seonduv koostöölepingu punkt arutusel. Saime rahumeelselt arutada poolt- ja vastuargumente. Sellele eelnevalt oli mitu korda kooli direktori, õpetajate, hoolekoguga arutelu, ka kutseõppekeskuse direktoriga. Oleme terve eelmise aasta veetnud selle küsimusega. Väita, et me praegu ei tea mitte midagi, ei ole kohane,» selgitas Tuubel.

«Kogu koolipere on minu meelest rahul. Nad ei ole küsinud parklat, kaevelnud puhveti puudumise pärast.»

Ester Karuse, Valga vallavolikogu liige

«Kui ametisse asusin, algas haridusministeeriumi ametnikega vestlus samamoodi nagu praegu, ohates. Nad hakkasid jälle selgitama, miks on kooli reformi ja sellist otsust vaja. See lähtub ennekõike riiklikest hariduse arengukavadest. Sama arutelu oli ka Keskerakonna valitsuse ajal,» lisas Tuubel.

Hulga küsimusi pälvis ka Pääsukese lasteaia tegevuse lõpetamine. Volinikud soovisid teada, miks otsus vastu võeti, mitu last lasteaias õpib ning milline on seis teistes lasteaedades.

Lõpuks võttis volikogu enamus siiski mõlemad eelnõud vastu. Kaugõppegümnaasiumi tegevuse lõpetamise poolt andis hääle 16 volinikku, vastu oli üheksa. Lasteaia Pääsukese tegevuse lõpetamise poolt hääletas 15 ja vastu seitse volikogu liiget, üks jäi erapooletuks.

Märksõnad
Tagasi üles