R, 24.03.2023

Räpina aianduskooli õpilaskodusse tuleb Piret Bergmanni maaliseeria

BNS
Räpina aianduskooli õpilaskodusse tuleb Piret Bergmanni maaliseeria
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Piret Bergmann Pärnu raekojas oma tööde ees.
Piret Bergmann Pärnu raekojas oma tööde ees. Foto: Ants Liigus

Räpina aianduskooli kunstikonkursi žürii tegi valiku 29 kavandi hulgast ja valis võitjaks Piret Bergmanni maaliseeria „Eluring“ - taiesed hakkavad paiknema aianduskooli õpilaskodu kolmel korrusel.

Võidutöö „Eluring“ on maaliseeria, mis kujutab läbi kolme korruse taimede elutsüklit. Akrüülvärvitehnikas jõulistes toonides 2000x1600 millimeetri suurused taiesed on loodud autorikäekirjas ning peegeldavad kunstniku oma maailma. Taieste kontseptsioon on žürii hinnangul hoone spetsiifikaga kooskõlas ning moodustab läbi korruste ühtse terviku.

Žürii sõnul lisab taies õpilaskodu ühisköökidesse emotsionaalse elemendi ning on oma detailides täis avastamisrõõmu. „Eluring“ arvestab lähteülesandes esitatud kooli tegevusalaga - taimede kasvamine algab esimeselt korruselt juurtest ning lõppeb kolmandal korrusel vilja kandmisega.

„Seemnest viljaks ja viljast seemneks tagasi - mulle tundus, et see sobis väga hästi kokku sellega, mida Räpinas õpitakse. Nii nagu taimedele, on ka inimestele väga oluline elukeskkond. See mõjutab väga suurelt kogu meie elutsüklit,“ kirjeldab autor teose ideed.

Piret Bergmann, kunstnikunimega Pusa tegutseb peamiselt maalikunstnikuna ning on kirjutanud ja illustreerinud ka mitmeid lasteraamatuid. Ta on eelkõige tuntud oma eredavärviliste, mustritega kaetud peaaegu psühhedeelsena mõjuvate maalide poolest. 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 23 000 eurot. Võidutöö „Eluring“ valmib käesoleva aasta sügisel.

Kunstikonkursi viis läbi Riigi Kinnisvara AS koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga. Konkursi žüriisse kuulusid Räpina aianduskooli õpilaskodu rekonstrueerimisprojekti arhitekt ja sisearhitekt Evely Nurk arhitektuuribüroost Sirkel ja Mall, Denes Kalev Farkas ja Heli Tuksam Eesti Kunstnike Liidust, Liisa Kaljula ja Andreas Trossek Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingust ja Räpina aianduskooli direktor Kalle Toom. Hääleõiguseta eksperdina osales žürii töös Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Urmas Vahi.

Räpina aianduskooli õpilaskodu on majutanud elanikke 1964. aastast. Hoone funktsioon ei ole aegade jooksul muutunud. Lisaks aianduskooli õppuritele majutab hoone suviti ka noortelaagreid. Õpilaskodus teostatakse täielik arhitektuurne ja sisearhitektuurne rekonstruktsioon, kaasajastatakse nii hoone välisilmet kui ka interjööri.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt ühe protsendi eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on 2021. aastast 110 000 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles