R, 9.12.2022

Kiirelt kulgenud haigus viis direktori manala teele

Tiit Loim
, reporter
Kiirelt kulgenud haigus viis direktori manala teele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Valgamaal asuva Keeni põhikooli direktor Kalmer Sarv lahkus meie seast vähi tõttu kõigest 52-aastaselt.
Valgamaal asuva Keeni põhikooli direktor Kalmer Sarv lahkus meie seast vähi tõttu kõigest 52-aastaselt. Foto: Madis Perli

Nädalavahetusel suri vaid 52-aastaselt Keeni põhikooli direktor ja endine Valga asevallavanem Kalmer Sarv. Lähedased ja töökaaslased meenutavad teda kui alati sõbralikku ja optimistlikku inimest.

Uudis Sarve lahkumisest tabas ilmselt paljusid ehmatusena. Lähedased teadsid seda siiski vähemalt viimasel ajal oodata. Kalmeri abikaasa Eveli Sarv lausus, et mehe viis noorelt hauda nahavähk, täpsemalt melanoom ehk pahaloomuline kasvaja. See avastati aasta tagasi. Eveli teada oli laik mehe nahal alati olnud, ent sellest hoolimata arenes vähk järsku väga kiiresti. «1. aprillil läks ta esimesele operatsioonile, veidi üle aasta tagasi. Tal oli hästi agressiivne vorm,» lausus Eveli Sarv.

Mujalegi kehasse levinud haiguse tõttu jäi Kalmer mullu detsembris ratastooli, ent paranemise lootust ta ei kaotanud ja tegutses aktiivselt viimse hetkeni.

«Ta andis alles eelmisel õhtul oma ühistu ära. Ootasime imet, aga seda imet ei tulnud. Meil muidugi läks kogu aeg väga hästi, keegi ei uskunud, et nii kaugele üldse jõuame,» rääkis abikaasa. «Laupäeval viisin ta haiglasse, kopsus oli vesi. Esmaspäeval arst ütles, et kaks kuni viis nädalat, rohkem teda ei ole. Aga ikka ta ei andnud alla, elutahe oli tal küll suur. Aga ta ise ütles mulle, et on oma eluga väga rahul. Mina ikka alati teda keelasin, et ära mine igale poole, aga temal oli väga vaja kõikjal olla. Tal tuli see nii kergelt,» lisas Eveli.

Püüdis konflikte välistada

Kalmer hoidis naise sõnul kodu ja peret väga. «Ta jäi kõigile meelde. Kohusetundlik, kunagi ei lükanud midagi edasi. Lõpuni veel tegi arvuti taga tööd. Ta paneb meid praegugi tööle. Meil on vaja kõik pingid värvida Õrus, ta tegi projektid. Eile värvisime, täna lähme ka,» lausus naine esmaspäeval.

Kalmer Sarve sõber ja endine töökaaslane Urvaste kooli päevilt Margus Viks lausus, et Sarv oli elurõõmus ja aktiivne rahvamees. Praegu Antsla vallas asuvas koolis töötamise ajal oli Viks tööõpetuse õpetaja ja Sarv direktor. «Ta oli optimistlik oma elu viimaste tundideni. Oli ka juhina omal kohal,» sõnas Viks.

Ka Viks oli kurvaks sõnumiks valmis. «Eks uudis tuleb ikka ootamatult, aga põhimõtteliselt teadsin seda tükk aega, et tal terviseprobleemid olid. Järjest süvenes see lugu. Tal oli lootus küll kogu aeg. Viimased korrad, kui ta käis Tallinnas, tuli ta lootusrikkalt tagasi, kolded olid läinud väiksemaks. Tema kõige suurem lootus oli, et saab ikkagi jalad liikuma.»

Valga vallavalitsuses Sarvega samal ajal asevallavanema ametit pidanud Enno Kase sõnul oli Kalmer väga meeldiv inimene, kes püüdis alati konflikte välistada ja probleeme rahulikult lahendada. «Väga sõbralik, rahulik. Kunagi ei tahtnud tekitada ise konflikte.»

Lapsekeskne juht

Kase esimesed töised kokkupuuted Sarvega olid ajal, kui Sarv oli seotud Valgamaa kutseõppekeskusega ja Kase korraldas raudteejaamas paari ruumi remonti. «Kui koos valitsusse sattusime, oli Margus Lepikul plaan, et üks asevallavanem oleks linnast, teine maapiirkonnast. Kalmer oli maapiirkonna esindaja, et maarahva hääl ei läheks kaduma,» meenutas Kase.

Keeni kooliperele jääb Sarv meelde aktiivse ja hakkajana. «Väga rõõmsameelne, ei kartnud kunagi millelegi kätt külge panna. Vedas eest igasuguseid projekte,» iseloomustas Sarve kooli huvijuht Kaija Tamm. «Me töötasime kõik meeskonnana. Kalmer oli meiega aktiivselt kuni lõpuni,» lisas ta.

Inglise keele ja infotehnoloogia õpetaja Maarja Kallis lisas, et Sarv oli hästi töökas ja lapsekeskne. «Ta lähtus alati lapsest ja üritas leida paremaid lahendusi kõikide jaoks.»

Kalmer Sarv saadetakse viimsele teekonnale 28. aprillil. Abikaasa sõnul on hirm nüüdseks juba lahtunud. «See oli selline haigus, et meil ei olnud siin enam midagi teha, olime väiksed tegelased selle haiguse juures,» tõdes Eveli Sarv.

 

ELUTEE

Kalmer Sarv oli pärit endisest Õru vallast (osa nüüdsest Valga vallast) ja elupõline õrulane. Ta õppis Valgas ja esimese kutse omandas kutsekoolis mööblitisleri erialal. Tööle läks aga ettevõtlik 19-aastane noormees hoopis Kuigatsi eriinternaatkooli majandusjuhatajaks.

Järgnesid õpingud Tallinna ülikoolis, kus Sarv õppis töö- ja tehnoloogiaõpetaja erialal (bakalaureus), põhikooli- ja gümnaasiumiõpetaja erialal (magister) ja tööõpetuse õpetaja ning informaatikaõpetaja erialal (magister).

2001. aastal asus ta Võrumaal asuva Urvaste kooli huvijuhi ja arvutiõpetaja tööpostile. Viis aastat hiljem sai temast Urvaste kooli direktor.

Aastatel 2017–2020 oli ta Valga asevallavanem hariduse ja kultuuri alal.

2020. aastast siiani töötas ta Valgamaal Otepää vallas asuva Keeni põhikooli direktorina.

Sarv on olnud pikaaegne Õru vallavolikogu liige ja ka Õru vallavolikogu esimees.

Allikas: Otepää vallavalitsus

Märksõnad
Tagasi üles