R, 9.12.2022

Kunstikooli saatus jäi volikogus lahtiseks

Maarius Suviste
, reporter
Kunstikooli saatus jäi volikogus lahtiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Otepää vallavolikogu 21. aprilli istungi päevakorras oli Puka kunstikooli tegevuse lõpetamise eelnõu, kuid selle punkti arutelu jäi ära, sest hariduskomisjoni esimees võttis eelnõu tagasi.
Otepää vallavolikogu 21. aprilli istungi päevakorras oli Puka kunstikooli tegevuse lõpetamise eelnõu, kuid selle punkti arutelu jäi ära, sest hariduskomisjoni esimees võttis eelnõu tagasi. Foto: Maarius Suviste

Kuigi Otepää vallavolikogu istungi päevakorras oli Puka kunstikooli tegevuse lõpetamise eelnõu, selle punkti aruteluni ei jõutud, sest hariduskomisjoni esimees võttis selle viimasel hetkel tagasi.

Otepää vallas on tükk aega kõne all olnud Puka kunstikooli, ainsa omataolise Valgamaal, edasine saatus. Ettepaneku selle sulgemise kohta tegi vallavolikogu hariduskomisjon oma 17. märtsi koosolekul.

Eelmisel neljapäeval peetud vallavolikogu istungil oligi üks päevakorrapunkt «Puka kunstikooli tegevuse lõpetamine». Otsuse eelnõus oli lõppkuupäevaks märgitud tänavu 31. august. Päevakorra kinnitamise eel tegi aga volikogu liige Maire Murumaa (valimisliit Ühinenud Kogukonnad) ettepaneku eelnõu päevakorrast välja jätta.

«Nädala alguses peetud koalitsioonikoosolekul arutasime pikalt eelnõu algatamisega tekkivaid kitsaskohti ning leidsime, et vajame siiski lisaaega võimalikeks aruteludeks,» selgitas Murumaa, kes on volikogu hariduskomisjoni esimees.

«Eelnõu päevakorrast eemaldamise vajadus tekkis arusaamisest, et kahjuks jääb praegu fookusest välja hariduskomisjoni algatatud ja kultuurikomisjoni toetatud mõte: Puka kunstikooli sulgemisega luuakse õppekavapõhise kunstihariduse lõpetamise võimalused Puka kooli huvistuudios. Seega jätkub kunstihariduse andmine ning luuakse uusi ja mitmekesisemaid võimalusi juba kunstistuudios,» rääkis Murumaa. «Kuna eelmise volikogu päevakorrast jäi eelnõu välja, on selge, et praegu seda teemat sellisel moel ei käsitleta.»

Direktori konkurss tulemas

Kunstikooli hoolekogu esimees lapsevanem Katrin Kurvits nentis, et eelnõu esitamine hariduskomisjonilt ei tulnud suure üllatusena. «Olime sellega arvestanud, et pärast hariduskomisjoni otsust kunstikooli sulgemises osas midagi sellist järgneb,» tunnistas Kurvits, kelle sõnul oli eelnõu tagasivõtmine ootamatu. «Väga raske on öelda, mis saab edasi.»

Kunstikooli hoolekogu liikme Esta Hainsalu kinnitusel on vallavanem ja volikogu esimees korduvalt avalikkuses öelnud, et ei soovi Pukas kunstikooli sulgeda.

«Lastevanematega kohtumisel 7. aprillil väljendasid nad sedasama seisukohta väga selgelt uuesti. Miskipärast tekkis viimasel hetkel hariduskomisjoni kaudu ikkagi kunstikooli sulgemise eelnõu. Kiirkorras andis oma heakskiidu suisa eelnõu vastuvõtmisele volikogus ka kultuurikomisjon,» märkis Hainsalu.

«Kuna eelmise volikogu päevakorrast jäi eelnõu välja, on selge, et praegu seda teemat sellisel moel ei käsitleta.»

Maire Murumaa, Otepää vallavolikogu hariduskomisjoni esimees

Kurvits mainis, et «viimasel kohtumisel väitsid vallajuhid, et vald ei ole initsieerinud omalt poolt hariduskomisjoni kunstikooli sulgemise soovitust andma ning et rahaline pool ei ole kunstikooli jätkamisel või sulgemisel määrav».

«Väide vastab tõele,» lausus Otepää vallavanem Jaanus Barkala (Ühinenud Kogukonnad). Tema sõnul koosneb hariduskomisjon oma valdkonna parimatest spetsialistidest, on oma otsustes vallavalitsusest ja volikogust sõltumatu ning tegutseb valla hariduselu parima korraldamise nimel.

«Lastevanematena loodame,» lisas Hainsalu, «et vallavanem ja volikogu esimees peavad sõna ning lähiajal kuulutatakse välja konkurss Puka kunstikoolile pädeva juhi leidmiseks.» Barkala kinnitas, et nii tehakse. Praegu on ametis direktori kohusetäitja.

Hariduskomisjoni esimehe Maire Murumaa sõnul on kunstikooliga seonduv varem hariduskomisjonis päevakorras olnud ning samamoodi on antud soovitusi jätkata tegevust huvistuudiona või kogukonna eestvedamisel erakunstikoolina.

Üheksa õpilast hingekirjas

«Kahjuks oleme nüüd jõudnud olukorda, kus Puka kunstikooli sisuline tegevus ei vasta koolile esitatud nõuetele ning ka huviliste arv on hääbumas. Seevastu Puka koolis tegutsev kunstistuudio on jõudsalt edenenud ning sealsetes tegemistes osaleb juba 39 last,» ütles Murumaa.

Hoolekogu esimees Katrin Kurvits peab oluliseks vaadata otsa õpilaste vähesuse põhjustele kunstikoolis: kuutasu on suurenenud 7 eurolt 32.70 eurole, praegused ruumid ei vasta klassiruumidele esitatud nõuetele ega võimalda pakkuda nõutud tasemel kõiki vajalikke õppeaineid.

Mullu kevadel lõpetas kunstikooli kaks õpilast, sügisel üks laps loobus õpingutest ja praeguseks on jäänud neid üheksa. «Kui kunstikoolil oleksid sama head tingimused nagu Puka valla ajal, oleks õpilaste arv kindlasti praegugi 30 ringis,» on öelnud hoolekogu liige Esta Hainsalu.

2004. aastal tegevust alustanud Puka kunstikool tegutseb praegu kohaliku kultuurimaja ruumides.

Märksõnad
Tagasi üles