Käsitöökonkursi võitsid trendikad õlakotid

LEPM
Copy
Konkursi võidutöö "Kindakirja ränne"  autor on Helve Alla.
Konkursi võidutöö "Kindakirja ränne" autor on Helve Alla. Foto: Vilve Oja

Neljapäeval kuulutati välja käsitöötoodete konkursi „Kirjun om väke/Vana-Võromaa mustrivägi“ tulemused. MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü poolt korraldatud konkursil sai peapreemia Helve Alla töö „Kindamustri ränne“.

Pere pärimusloost sündisid meistri kätetööna trendikad õlakotid, mille mustrites on vanad Urvaste ja Hargla kindakirjad, aga põhimaterjaliks vildikanga ülejäägid.

Kahest eripreemiast ühe sai Virve Niilisk, kes oli loonud seeria Vana-Võromaa vöökirjadega randmesoojendajaid, mis on kootud koerakarvaga lõngast. Teise eripreemia pälvinud töö on ainest saanud nii vanaemalt pärinevast kindast kui ka loodusest: Sirje Hainas on väga peenelt kudunud ning roosinud sõrmkindad „Kivilill“.

Ergutuspreemiaga tunnustas hindamiskogu triiburiidejääkide ja puidu taaskasutusest sündinud liblikaprosse, mille loojaks on Talvo Kont.

Konkurss kestis 10. veebruarist kuni 30. aprillini, kokku laekus 17 erinevat tööd, osales seitse üksikautorit ja üks autorite kollektiiv. Konkursile laekunud töid hindasid Kait Kabun (Võru linnavalitsuse arendusnõunik), Taisto Uuslail (Eesti Rahvakultuurikeskuse Põlvamaa rahvakultuuri spetsialist), Heli Torop (käsitöömeister ja -õpetaja), Heli Viks ning Vilve Oja (mõlemad Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ).

Hindamiskogult üsna üksmeelselt vaid kõrgeimaid punkte saanud peapreemia tööst lausa õhkus arhailist väge ja oma lugu: heegeldatud pärimuslikud kirjad annavad ilu ja erilisust, taaskasutus viitab võrokestele omasele alalhoidlikkusele.

Komisjoni hinnangul olid kõik tööd väga heal tasemel ja põhinesid Vana-Võromaa pärimuskirjadel-lugudel. Esemete ilu kõrval pidasid hindajad tähtsaks ka tööde praktilist väärtust. Esemete pakendid olid hästi läbimõeldud ja maitsekad. Liblikaprosside puhul tundus pakend lausa omaette pilkupüüdev toode olevat ja pross selle sees justkui põnev üllatus.

Võimast väge kumas Tallinna Võro Seltsi käsitüütsõõri Nopõnäpu ühistööna valminud uhkest seinavaibast, kus maitsekas kooskõlas on kindakirjad igast Vana-Võromaa kihelkonnast.

Tänukirjad ning tunnustused konkursil osalenutele anti üle 5. mai pealelõunal Võru Instituudi saalis. Samas olid vaatamiseks välja pandud kõik konkursile esitatud vägevate kirjadega esemed. Konkursil osalenud toodetega saab tutvuda fotode vahendusel Vana-Võromaa Käsitüü FB lehel.

Konkursi auhinnafondile andis tuge Vana-Võromaa pärimuskultuuri toetusmeede.

Tagasi üles