R, 9.12.2022

Filmi Vargamäel näeb armastust ja sunnitööd

Maarius Suviste
, reporter
Filmi Vargamäel näeb armastust ja sunnitööd
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hetk suvelavastuse «Armastus ja sunnitöö» tegijate ehk Tammsaare tegelaskujudega: pildil kogu Mäe pere koos kodakondsetega.
Hetk suvelavastuse «Armastus ja sunnitöö» tegijate ehk Tammsaare tegelaskujudega: pildil kogu Mäe pere koos kodakondsetega. Foto: Rasmus Põld/Pildimasin
  • Filmi Vargamäel näeb etendust Vargamäe viimase loo ainetel
  • Mis on armastus ja mis on sunnitöö – selles on küsimus
  • Lavastaja: trupp on tubli ja oleme jõudsalt edasi arenenud

Eile neljandat hooaega alustanud Filmi Vargamäe külastuskeskuses etendub Vargamäe viimase loo ainetel «Armastus ja sunnitöö», kus astuvad üles ka lõunaeestlastest harrastusnäitlejad.

Võrumaal Mõniste lähedal asuv külastuskeskus, mis oli mõne aasta eest suurfilmi «Tõde ja õigus» võttepaik, keskendub sel suvel peamiselt teatrile. Nimelt toob Põlvamaal paiknev Alle-Saija teatritalu «Tõe ja õiguse» viienda osa ainetel välja suure suvelavastuse «Armastus ja sunnitöö», mida mängitakse ka Filmi Vargamäel.

Selle põhiosa on ühelt poolt Indreku tagasitulek Vargamäele, mis toob sinna ka temaga seotud Tiina, ütles Alle-Saija teatritalu eestvedaja ja Filmi Vargamäe tegevjuht Ingrid Ulst. Teisalt on see Vargamäe uue põlvkonna lugu, sest Andres ja Pearu on juba oma eluõhtule jõudnud.

Ulst lisas, et Indrek tuleb linnast Vargamäele oma lunastust otsima ja loodab selle leida vabatahtlikult rasket tööd ehk sunnitööd tehes. Tiina tuleb Vargamäele armastuse pärast.

«Kas üks neist leiab lunastuse ja teine armastuse, saab vaataja ise näha. Ja muidugi saab näha ka seda, kuidas teised Vargamäe tegelased elavad, tööd rügavad ja armastavad, sest Tiina ja Indreku liin ei ole loos ainuke,» rääkis lavastaja Ingrid Ulst. Loost ei puudu ka armukolmnurk ja tuttavlik on see, et Mäe ning Oru omavahelised suhted ei ole võrreldes Andrese ja Pearu nooruspäevadega eriti palju paremaks muutunud.

Põlvamaa harrastusnäitleja Liivia Vaas
Põlvamaa harrastusnäitleja Liivia Vaas Foto: Arvo Meeks

Logistiline õudusunenägu

Ulsti sõnul on suvelavastuse ettevalmistamine sujunud hästi. «Kuigi see on mõnes mõttes ka logistiline õudusunenägu, sest esimest korda on meil trupp, mille puhul inimesed tulevad nii erinevatest kohtadest. Ka lugu ise on piisavalt keerulise kontseptsiooniga, mis hõlmab paljude näitlejate korraga koos laval olemist,» sõnas teatritegija.

See kõik teeb tema sõnul proovide plaanimise ja läbiviimise keeruliseks ning proovid üpris pikaks ning intensiivseks. «Ka materjal pole ju lihtne, vaid on pigem süüvimist nõudev ja päris nõudlik. Aga trupp on tõesti tubli olnud ja oleme väga jõudsalt edasi arenenud,» märkis ta. «Mai teises pooles tahaks jõuda esimeste täismängudeni. Praegu oleme hästi graafikus.»

Lavastuses Maretit kehastav Põlvamaa harrastusnäitleja Liivia Vaas tunnistas, et Maret meenutab talle tema vanaema. «Ta oli vaikse loomuga, töökas taluperenaine. Ei mäleta, et huumor oleks vanaema kaaslane. Ta oli selline tegutseja,» ütles ta. «Teksti ei ole õnneks palju, natuke siit ja sealt. Aga ilmselt me kõik oleme pildis oma toimetamisega.»

Proovid on kolinud saalist juba õue. «Väljas ikka toredam mängida, kui sees talusid ette kujutada,» märkis Vaas, kes varem Filmi Vargamäel käinud ei ole. «Nüüd avaneb võimalus külastada. Tore ju. Minu meelest armas, et lugu tuleb esitusele just Vargamäel. On nagu õiget «Tõde ja õigust» koos kirjanikuga kohal. Jah, meil on «Armastus ja sunnitöö», aga et seda mõista, lausun jälle kuldsed sõnad: tuleb kohale tulla ja ise veenduda. Oma silm on kuningas.»

Lavastuses Maretit kehastav Põlvamaa harrastusnäitleja Liivia Vaas tunnistas, et Maret meenutab talle tema vanaema.

Küsimusele, kas nii Filmi Vargamäel kui Alle-Saijal saab sel suvel selgust ka selles, mis on tõde ja mis õigus, vastas Ingrid Ulst nõnda: «Ei, seda ei saa lavastusest teada, mis on tõde ja mis on õigus, sest sel teemal ei ole lavastuses midagi. Pigem on siin kaalukausil lunastuse otsimine läbi töö ja armastuse oma erisugustes vormides, mis tegelastele ka palju pahandust võib põhjustada.»

Lunastuse otsimine töö kaudu

Ulst märkis, et Vargamäe viimases loos küsib Indrek, mis on armastus ja mis on sunnitöö. Teatritegijale endale tundub, et Indrek päriselt, ja ilmselt ise sellest üldse arugi saamata, siiski ei otsigi vastust kummalegi küsimusele, vaid otsib pigem lunastust oma seni elatud elule ja tehtud tegudele.

«Ta loodab, et vabatahtlik raske töö Vargamäe soos on talle lunastuseks, aga tegelikult leiab ta lunastuse hoopis milleski muus. Meie loos ta selle igatahes leiab,» ütles Ulst.

Rõuge vallas Vastse-Roosa külas filmiti 2017. ja 2018. aastal suurfilmi «Tõde ja õigus». Sealsed hooned ja rajatised ehitati algselt vaid filmi tarbeks, kuid kompleks sai omanäoline ja muutus nii koduseks, et filmitegijad otsustasid selle alles jätta. Nii saigi alguse Filmi Vargamäe külastuskeskus.

«Armastus ja sunnitöö»

  • Dramaturg: Tarmo Kruus
  • Lavastajad: Ingrid Ulst ja Tarmo Kruus
  • Muusika autorid: Annika Rahnu ja Ingrid Ulst
  • Helikunstnik: Hanno Teppo
  • Osades: Meelis Vahtramäe (Andres), Marek Ranne (Indrek) külalisena Tartu Vilde Teatrist, Merike Torm (Tiina), Heiki Lill (Sass), Liivia Vaas (Maret), Johanna Johanson (Elli), Mikk Sügis (Oskar) külalisena LendTeatrist, Kent Joosep (Ott), Aivar Natus (Pearu) külalisena Pajusi Teatrist, Timo Kikas (Karla), Diana Tuul (Iida) külalisena Pajusi Teatrist, Tõnis Pihus (Eedi), Doris Pavlov (Juuli), Agnes Moritz-Kool (Helene), Imbi Pallo (Roosi)
  • Lavastus etendub suvel kümnel korral Alle-Saija teatritalus ja Filmi Vargamäel.

Allikas: Alle-Saija teatritalu

Külastuskeskus tegi uksed valla

Eile alustas Filmi Vargamäe külastuskeskus neljandat hooaega.

«Loodame uuel hooajal ikka oma külalistele elamust pakkuda. Keskuses on olemas kõik senised programmid ja teenused, natuke oleme mööblit ringi paigutanud ja tube tuulutanud, aga muidu on kõik ikka nii nagu tavaliselt,» ütles Filmi Vargamäe tegevjuht Ingrid Ulst.

«Meie oma «Krõõt» Hanna-Ly Sildva on ka sel aastal rõõmsal meelel külalisi tervitamas,» lisas ta. «Loodame, et tänavu leiab meile tee rohkem uusi huvilisi kui seni ja et ka juba käinud inimestel on põhjust tagasi tulla. Väga tahaks, et hooaeg kordaks üle-eelmist hooaega, mis on seni olnud kõigi aegade edukaim. Ja muidugi loodame väga ilusat ilma.»

Märksõnad
Tagasi üles