N, 2.02.2023

Väimela elanikud ootavad soodsamat toasooja

Tomi Saluveer
, reporter
Väimela elanikud ootavad soodsamat toasooja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Danpower Eesti ASi arendusinseneri Jan Mustjõgi sõnul toodab Väimela katlamaja praegu soojusenergiat põlevkiviõlil töötavate katelde jõul. Edaspidi peaks küttematerjaliks tulema hakkpuit.
Danpower Eesti ASi arendusinseneri Jan Mustjõgi sõnul toodab Väimela katlamaja praegu soojusenergiat põlevkiviõlil töötavate katelde jõul. Edaspidi peaks küttematerjaliks tulema hakkpuit. Foto: Arvo Meeks

Väimela katlamaja omandanud Võru soojatootja plaanib alevikus senised põlevkiviõlil töötanud katlad välja vahetada hakkpuidukatla vastu. Nii on aleviku elanikel energiakriisi tingimustes loota kaugkütte hinna langusele.

Danpower Eesti ASi arendusinseneri Jan Mustjõgi sõnul toodab Väimela katlamaja praegu soojusenergiat põlevkiviõli katelde jõul. Firma ostis katlamaja eelmisel aastal. «Oleme seal ühe kütteperioodi juba toimetanud ning meie kindel plaan on asendada õliküte lähitulevikus säästlikuma kütteliigiga ehk hakkpuiduga,» lausus Mustjõgi.

«Põlevkiviõliga kütmine on märkimisväärselt kallim, kui oleks hakkpuiduga sooja tootmine,» lausus Mustjõgi ning lisas, et ettevõttele on oluline ka keskkonna hoidmine. Soojatootja on läinud Võru piirkondades aastakümnete jooksul üle hakkpuiduga kütmisele. «Meie soov ei ole õliga kütta. Tahame jõuda ka Väimelas selleni, et tarbijad saavad oma toasooja taastuvatest allikatest, nii et keskkonda ülemäära ei reostataks.»

Võru abivallavanema Juris Juhansoo sõnul on see Väimelale tõsiselt hea uudis, et Danpower ostis ära sealse keskkütte katlamaja ning plaanib selle ümber ehitada hakkpuidule.

«Mitte miski ei sunni soojatootjaid Eestis tegelikult kütteliiki vahetama,» lausus Juhansoo. Konkurentsiametiga kooskõlastatakse küll hinda, kuid selle reguleerimisel lähtutakse sellest, et ei lubata ettevõttel välja võtta liigset kasumit. Aga kui küte on kallis, on ka lõpphind kallis. Loodan, et Väimela piirkonnas läheb küttemajandus tänu Danpoweri plaanidele nüüd tõusuteed.»

Katlamaja võib valmida järgmise aasta sügiseks

Danpower Eestil on plaanis küsida hakkpuidul töötava katlamaja ehitustöödeks toetust keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK). Toetusmeetmeid ei ole Mustjõgi sõnul praegu siiski veel välja kuulutatud, seega on Väimela katlamaja tööde valmimise täpset aega veel vara öelda.

«Oleme eeltööd ära teinud ning valminud on eelprojekt olemasolevasse katlamajja hakkpuidukatla paigaldamiseks,» täpsustas arendusinsener. «Kui kõik õnnestub ideaalselt, valmib hakkpuidukatel 2023. aasta sügisel. Käesolevas turuolukorras ei saa muidugi milleski kindel olla.»

Jan Mustjõgi, Danpower Eesti ASi arendusinsener

«Tahame jõuda ka Väimelas selleni, et tarbijad saavad oma toasooja taastuvatest allikatest, nii et keskkonda ülemäära ei reostataks.»

Mustjõgi sõnul on ehitushinnad praegu väga kõrged ning see on ka üks põhjus, miks soovitakse kasutada KIKi toetust. «Kui teeksime tööd ainult oma rahast, tuleks investeering vastavalt kaugkütteseadusele tarbijatelt tagasi küsida. Kui nii käituksime, ei saaks me ilmselt kütte hinda langetada sellisel määral, et sellest oleks tarbijatele päriselt mingisugune mõju. Toetuse abil läheks aga soojahind inimestele tõenäolielt soodsamaks.»

Väimela katlamaja on nüüd Danpower Eesti ASi omanduses.
Väimela katlamaja on nüüd Danpower Eesti ASi omanduses. Foto: Arvo Meeks

Hakkpuidu hinnad tõusnud poole võrra

Kui näiteks hakkpuidul töötavates Võru kaugküttepiirkondades on soojusenergia müügihind praegu ilma käibemaksuta lõpptarbijale 54,3 €/MWh, siis põlevkiviõlil töötavate kateldega Väimela kaugküttepiirkonnas on see umbes kolmandiku võrra kallim, 84,71 €/MWh.

Ka hakkpuidu hinnad on Mustjõgi sõnul siiski tõusnud ning seda on kõige rohkem mõjutanud eelmisel aastal Narva elektrijaamadele antud luba põletada samuti biomassi. «Nende hakkpuidu varumise tuhinas on hinnad kõikjal tõusnud, sest Narval on võimalik maksta hakkpuidu eest kõrgemat hinda,» rääkis Mustjõgi.

«See on pannud suurema surve alla teised hakkpuitu kasutavad katlamajad. Võru piirkonnas pole see mõju olnud siiski nii suur, sest Võru asub Narvast piisavalt kaugel,» tõdes Mustjõgi ning lisas, et hakkpuidu hind tõusis eelmise kütteperioodi jooksul enam kui 50 protsenti.

Danpower Eesti ASi müügi- ja kliendisuhete juhi Maire Udrase sõnul on see Väimelale suur samm, kui minnakse üle taastuvenergia peale. «See on tähtis ka keskkonna mõttes,» lausus Udras ja lisas, et Danpower on teinud igal aastal suuri investeeringuid ning jätkab sellega ka tulevikus.

Märksõnad
Tagasi üles