K, 30.11.2022

Narkouuring näitab Võrus häid tulemusi

Lõuna-Eesti Postimees
Narkouuring näitab Võrus häid tulemusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Narkootikumid. Foto on illustratiivne.
Narkootikumid. Foto on illustratiivne. Foto: Liis Treimann / Postimees

Justiitsministeeriumi tellimusel analüüsitakse kord kvartalis levinumate narkootiliste ainete sisaldust reovees, mille alusel saab teha järeldusi nende leviku kohta Eesti suuremates linnades. Teise kvartali tulemuste põhjal on aasta algusega võrreldes langenud narkootikumide tarbimine üle Eesti ja kõige väiksema tarbimise poolest paistavad silma Viljandi ning Võru.

«Kui Tallinn välja arvata, on narkootikumide tarbimine Eestis vähenenud. Eriti teeb rõõmu metamfetamiini tarbimise vähenemine, seda ka Tallinnas,» ütles justiitsministeeriumi analüüsi talituse juhataja Mari-Liis Sööt.

Kõige madalama nivooga paistavad silma Viljandi ja Võru. «Näiteks tarbitakse amfetamiini Tallinnas kuus korda rohkem kui Võrus ning kanepit kolm korda rohkem kui Viljandis,» lisas Sööt.

Võru abilinnapea Sixten Sild tõi välja, et kuigi Võrus tarvitatakse uimasteid vähe, siis annavad nad endale aru, et ei ela üksikul saarel ja pahed võivad ka sinna igal hetkel jõuda.

«Tahaks väga loota, et meie praeguse olukorra eest võlgneme suuresti tänu vaba aja tervisliku veetmise võimaluste heale valikule ning haridus-, spordi- ja kultuuriasutuste eeskujulikule tööle, kuid vajame olukorra monitoorimiseks väga sellist tagasisidet oma tööle, nagu saime seda reovee uuringust,» rääkis Sild. «Uimastite tarbimine on väga varjatult leviv pahe, mis võib meie avatud ühiskonnas halvas mõttes ootamatult üllatada igat omavalitsust. Igasugune võimalus saada regulaarselt adekvaatset infot uimastite levikust on ennetava tegevuse korraldamiseks hädavajalik.»

Reoveeproove narkootikumide tarvitamise kohta võeti maikuu algul Tallinnast, Kohtla-Järvelt, Pärnust, Viljandist ja Võrust. «Proovid võeti esmaspäeval ja ained väljuvad organismist 1–3 päeva jooksul. Seega mõjutab tulemusi suure tõenäosusega ka eelnenud nädalavahetus,» selgitas Mari-Liis Sööt.

Mais määrati reoveeproovide baasil lisaks amfetamiini, metamfetamiini, MDMA-d, kokaiini ja metadooni näitudele ka kanepi tarbimise ulatust. Tulemused näitavad selgelt, et seda tarbitakse Eestis narkootilistest ainetest kõige rohkem. Kanepi tarbimist mõõdetakse reoveest uuringuga kaks korda aastas, kuna selle analüüsimine on keerukam ja aeganõudvam.

Uuringut viib läbi justiitsministeerium koos Eesti kohtuekspertiisi instituudi ja Eesti keskkonnauuringute keskusega.

Märksõnad
Tagasi üles