K, 8.02.2023

Esimene Valgamaa ettevõte sai kõrgeima rahvusvahelise kvaliteedistandardi

LEPM
Esimene Valgamaa ettevõte sai kõrgeima rahvusvahelise kvaliteedistandardi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Chaga OÜ tegevjuhi Siim Kabritsa sõnul algab ettevõtte arengus BRC standardi omandamisega uus etapp, mis võimaldab veelgi jõulisemalt laiendada senist ekspordiportfelli
Chaga OÜ tegevjuhi Siim Kabritsa sõnul algab ettevõtte arengus BRC standardi omandamisega uus etapp, mis võimaldab veelgi jõulisemalt laiendada senist ekspordiportfelli Foto: Arved Breidaks

Loodus- ja mahetooteid valmistav kodumaine roheinnovatsiooni iduettevõte Chaga sai esimesena Eestis oma valdkonnas kõrgeima kvaliteedi- ja toiduohutuse standardi BRC.

Tegemist on märgilise saavutusega Eesti väiketootjate hulgas, mis annab suure konkurentsieelise globaalsetel eksporditurgudel.

2014. aastal tegevust alustanud Chaga OÜ on keskendunud kodumaise tooraine väärindamisele lõppbränditud toodetes, millest tuntuimad on Chaga Health eliksiirid.

„BRC on kõige põhjalikum, nõudlikum ja väärtuslikum kvaliteedi- ning toiduohutuse standard maailmas, mis avab uued võimalused ekspordiks ja ettevõtte laienemiseks,“ sõnas Chaga OÜ tegevjuht Siim Kabrits. „Valisime raskeima väljakutse BRC standardi taotlemisel, et omada konkurentsieelist ja olla eelistatud koostööpartner nii globaalsetel eksporditurgudel kui Eesti jaekaubanduses. Kvaliteetsed ja ohutud tooted on alati olnud meie prioriteet, kuid BRC standardi omandamisega algab uus etapp ettevõtte arengus, mis võimaldab veelgi jõulisemalt laiendada senist ekspordiportfelli,“ lisas ta.

Ettevõtte investeering BRC sertifitseerimiseks oli hinnanguliselt 100 000 eurot. Sertifitseerimisele eelnenud auditis saavutas Chaga OÜ kõrgeima võimaliku tulemuse, mis on tunnistus maailmatasemel kvaliteedist ja ohutusest. Tegevjuhi kinnitusel on esialgne investeering perspektiivis väga tasuv, kuna võimaldab eksportturgudel kasvatada müüki mitmekümnekordselt. „Oleme keskendunud roheinnovatsioonile ja esimesena Eestis alustanud jätkusuutlikku looduse väärindamist, milleks on näiteks metsade maha võtmisele alternatiivi loomine chaga kasvatuste rajamise teel.“

Kabritsa sõnul ei tehta kunagi järelandmisi selles, mida tarbijad ja seadusandlus ootavad. „Tänaseks oleme jõulises laienemisfaasis ja meie tooted on 20 riigis üle maailma. Kuigi esimesed tegevusaastad on start-up maailmas alati väljakutseterohked, on roheinnovatsioon globaalselt suur edulugu, mis teaduse ja tehnoloogia toetusel valdkonnana jõuliselt areneb. See tähendab meie jaoks suurt võimalust.“

Esimene toode, mis pärast BRC standardi omistamist lettidele jõuab, on Chaga Health Basic Elixir, mis sisaldab lisaks eliksiiri baasainetele vaid looduslikult esinevat mustast pässikust pärit kasesuhkrut. „Tänastest muutuvates oludes on inimeste teadlikkus organismi vastupanuvõime tõstmisest järjest enam tõusuteel. Oleme tabanud maailma trendi ootusest uute ja innovaatiliste tervisetoodete vastu, mis pole üksnes kõrgeima kvaliteediga, vaid ka taskukohaste hindadega,“ sõnas tegevjuht.

Ettevõttel on üliranged reeglid chaga ehk musta pässiku korjamiseks ja kiireks käitlemiseks. Lisaks on kasutusel metallidetektor toodangu kontrolliks ja moodsaimad sensorsüsteemid tootmise monitoorimiseks. Tehases kontrollitakse kvaliteeti alates tooraine vastuvõtust kuni toodangu "parim enne" kuupäeva lõpuni. Chaga ja teiste toorainete vastuvõtul kontrollitakse laboris kvaliteeti, keerulisemateks analüüsideks kasutatakse rahvusvahelist profilaborit EuroFins. Toodangu kvaliteeti kontrollitakse mitmes etapis tootmise vältel. Pärast tootmist toimub pisteline kontroll, viimane kvaliteedikontrolli etapp on toote “parim enne” lõpus, et veenduda toote heas kvaliteedis ka viimasel ametlikul müügipäeval. 

Märksõnad
Tagasi üles