Politsei palub peosaginas sõpradel silma peal hoida

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Kagu politseijaoskonna patrullitalituse juht Madis Soekarusk rõhutab, et ka kiirustada tuleb osata aeglaselt.
Kagu politseijaoskonna patrullitalituse juht Madis Soekarusk rõhutab, et ka kiirustada tuleb osata aeglaselt. Foto: Arved Breidaks

Saabuvate jaanipühade põhilised riskitegurid on joobes pea ja raske jalg, tõdeb Kagu politseijaoskonna patrullitalituse juht Madis Soekarusk. Kõigile pidulistele paneb ta südamsele hoida peole minnes kaasas olevatel sõpradel silma peal ja mitte kõhelda vajadusel abi kutsumast.

Kuivõrd on saabuvate jaanipühade ajal patrulle tavapärasega võrreldes rohkem liikvel?

Oleme pühadeks põhjalikult valmistunud. Patrullid on seal, kus midagi parajasti toimub. Näiteks külade ja linnade jaanituled.

Kõige suurem sündmus, mille puhul ka meie valmisolek kõige suurem, on Kagu politseijaoskonna tööpiirkonnas sellelgi aastal Pühajärve jaanituli.

Eri aegadel on väljasolevate patrullide arv erinev. Sama kehtib ka abipolitseinike kohta, kellest on meil oma töös alati palju abi.

Kuidas toimida, kui sõber napsuvõtmisega jaanipeol liiale on läinud ja kipub rooli? Kas sekkuda ise või peaks kohe appi kutsuma korrakaitsjad?

Kindlasti tuleb sekkuda ja teda takistada. Võtta temalt võtmed ja võimalusel ning vajadusel pakkuda end kaineks juhiks.

Kui aga olukord tundub ohtlik, ei tohi kõhelda politseid appi kutsumast.

Reegel võiks olla, et koos jaanipeole minnes ka koos sealt tagasi tullakse.

Samuti võiks olla reegel, et kui kas või sõnajalaõit otsima minnes märkate hädalist, aidake teda võimalusel ise või teatage abivajajast häirekeskusele, kes edastab vajadusel info edasi politseile või kiirabile.

Millist liiki õigusrikkumisi suvisel pühadeperioodil enim toime pannakse?

Eks ikka liiklusega seonduvaid. Oht nende toimepanekuks tekib näiteks siis, kui inimene avastab, et tal on vaja kiiresti näiteks maale või mõnele üritusele jõuda ja nii lükataksegi suurem kiirus sisse. Seda hoolimata sellest, et need kaks minutit, mis sel moel võidetakse, ei ole mingi võit. Küll aga suureneb sel moel risk sattuda õnnetusse. Ka kiirustada tuleks osata aeglaselt.

Teine ohukoht on see, kui kaua kestnud peo järel hinnatakse oma võimeid ja kainust üle. Arvatakse, et ollakse kained ja võib rooli minna, kuid tegelikkuses on veres omajagu alkoholi.

Veel teeb liiklusrikkumistest jätkuvalt muret turva­varustuse ebapiisav kasutamine. Tegelikult võib öelda, et pühadeajal on liikluses esiplaanil need samad teemad, millele politsei ka iga päev tähelepanu pöörab.

Samuti suureneb sel perioodil avaliku korra rikkumiste hulk. Eks siingi mängib suurimat rolli alkohol. Pidutsedes tuleks aga meeles pidada, et pärast pühi tuleb argipäev ning siis tuleb purjus peaga tehtu eest vastust anda.

Reegel võiks olla, et koos jaanipeole minnes ka koos sealt tagasi tullakse.

Kuivõrd aitavad pühadeaegsele liiklusohutusele kaasa kampaaniad? Näiteks Raadio Kuku selge grupijuhi algatus.

Kõik, mis on mõeldud liiklusohutuse suurendamiseks, on ainult teretulnud. Toetame seda kahel käel.

Samuti saavad kodanikud anda oma panuse liiklusohutuse heaks, teatades politseile kahtlastest sõidukitest või nende roolis olevatest kahtlastest isikutest. Sel moel on leitud palju liiklusrikkujaid ja ära hoitud kindlasti ka nii mõnigi õnnetus, päästetud elusidki.

Kuidas joobes juhtidega meie kandis viimasel ajal lood on?

Joobes juhid on regioonis jätkuv probleem. Küll on viimasel ajal, sealhulgas pühade perioodil, raskes joobes juhte tabatud varasemast veidi vähem.

Mis on politsei igapäevaelus viimastel aastatel kõige olulisemad muudatused?

Mõned nendest on sellised, mida enamik inimestest ei märkagi.

Näiteks kas või siis kui me sündmuskohal tegutseme, saab andmeid otse arvutisse sisestada ja teisalt ka vajaminevat infot meie andmebaasist kiiremini leida.

Eelmisel aastal tekitas elevust uudis, et kiirust kuni 20 km/h tunnis ületanud sõidukijuht võib kinnipidamise järel trahvi asemel valida rahunemispeatuse. Mis sellest saanud on, kas juhid ikka rahunevad kenasti tee ääres?

Rahunemispeatused oli projektipõhine ettevõtmine. Kuna see aga õigustas ennast päris hästi, hakatakse seda võimalust praeguste plaanide kohaselt tulevikus taas kasutama.

Kas ise ka jaanipühade ajal lõõgastuda saate või olete oma ameti tõttu pidevalt töölainel?

Eks asjadega peab minu ametis paratamatult kursis olema kogu aeg. Siiski on praegu plaan selline, et vähemalt ühel õhtul pühade ajal olen tööst rohkem eemal ja naudin head seltskonda.

Tagasi üles