R, 9.12.2022

Munamäe tornis valmis «munemise koht»

Tomi Saluveer
, reporter
Munamäe tornis valmis «munemise koht»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ehitustööde venimisest hoolimata on Munamäe torn avatud, ütles SA Rõuge Valla Turism nõukogu esimees Aigar Kalk. Vasakul asub niinimetatud munemise koht.
Ehitustööde venimisest hoolimata on Munamäe torn avatud, ütles SA Rõuge Valla Turism nõukogu esimees Aigar Kalk. Vasakul asub niinimetatud munemise koht. Foto: Danel Rinaldo
  • Ehitustööd Suure Munamäe vaatetornis on siiani lõpetamata.
  • Siiski saab torni alumisel korrusel aega viita.
  • Tööd loodetakse ellu viia algse summa eest, aga vähendatud mahus.

Rõuge vald värskendas pooleliolevate ehitustööde kiuste juuli alguses Munamäe vaatetorni külastajate ruumi. Uuendustööde järel valmivasse kohvikuruumi paigaldati praegu ajutised istekohad, mille seas ka üks eriline «munemise koht».

Suure Munamäe uuendusprojekti ehitustööd algasid 2020. aasta lõpus, kuid jäid paraku peagi seisma. Uue hankega ligikaudu poole kallimaks läinud projekt on praegu vähendatud mahus uuel hindamisel, et toetust saada.

«Ehitustööde venimisest ja bürokraatiamasinast hoolimata on Munamäe torn avatud ja ootab külastajaid,» rääkis SA Rõuge Valla Turism nõukogu esimees Aigar Kalk. «Võib öelda, et meil on projekt pooleli, kuid oleme avatud.»

Miks mitte natuke muneda?

Ajutiselt korda tehtud tulevases kohvikuruumis asub praegu ka omamoodi munemise koht. On ju Suur Munamägi saanud ka nime pinnavormi kuju võrdlusest munaga. «Miks mitte Munamäe tornis natukene muneda,» sõnas Kalk. «Munemise sõna on ju hea tooniga, kui mõnikord vaja aeg maha võtta. See kannab ka ideed, et puhkuse ajal võiks ringi jooksmise asemel reaalselt puhata.»

«Munamägi on küll ehituse ootel, aga tehtud käepäraste vahendite ja hääde ideedega nii mõnusaks kui võimalik,» lausus ka Rõuge vallavanem Britt Vahter. «Torni all olevas ruumis on võimalik puhata ja niisama vedeleda ning mõelda tarku mõtteid.»

Suvehooaeg tuli Kalgi sõnul peale ning vaja oli olla bürokraatiamaailmast kiirem. «Nii tegime torni inimestele lihtsal moel mugavamaks,» rääkis ta. «Kujundasime kohvikuala nii, et inimestel on seal võimalik jalga puhata või näiteks raamatut lugeda.»

Seis keeruline, kuid mitte lootusetu

Pooleli jäänud ehitustööde tõttu jäi muu hulgas lõpetamata ka vastuvõturuumi uuenduskuur. «Ruum sai nüüd kiiresti värvitud ja elementaarselt sisustatud, et töötajatel oleks võimalik korraldada mugavalt ja inimestele arusaadavalt piletite ja meenete müüki. Lift on hooldatud ja toimib, torni tippu viivad trepid, avatud on tualetid. Jõudumööda jätkub piirete värvimine,» rääkis Kalk.

Munamäe vaatetorni uuendusprojektiga on Vahteri sõnul seis keeruline, aga mitte lootusetu. Projekt sai 2017. aastal piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist positiivse otsuse. Selle maksumus oli pool miljonit eurot, millest programmi toetus 425 000 ja valla omaosalus 75 000 eurot.

Suure Munamäe torni välialade ja siseekspositsiooni tööde tulemusel plaanitakse mäele rajada nüüdisaegne ja atraktiivne külastuskompleks. Tööde käigus peaksid uue väljanägemise saama kohvik ja piletimüügiala, plaanis on ka külastajate teekonna parendamine.

Ehitustööd algasid 2020. aasta septembris, kuid jäid seisma aasta lõpus, enne tööde teist akteerimist, kuna peatöövõtja ja omanikujärelevalve vahel tekkisid erimeelsused. 2021. aasta jaanuaris ütles Rõuge vald ehitajaga lepingu üles.

Suure Munamäe torni välialade ja siseekspositsiooni tööde tulemusel plaanitakse mäele rajada nüüdisaegne ja atraktiivne külastuskompleks.

Samal aastal püüti sõlmida kolmepoolsed lepingud peatöövõtja, allhankijate ja valla vahel, et osta välja pooleliolevate atraktsioonide osad. «Õnnestumise korral oleks vald saanud juba tehtud töö ja furnituuri välja osta ning uus hange tulnuks palju odavam,» rääkis Vahter. Kokkuleppele siiski ei jõutud.

Edasi liiguti uue hankega. Vahteri teatel sai mai alguses selgeks uue hanke summa, mis on peaaegu topelt suurem võrreldes varasemaga, kuigi osa töid on juba tehtud. Hanke maksumus oli 945 000 eurot ja omaosalus 520 000 eurot. «Sellist raha kasutamise võimalust vallal ei ole,» sõnas Vahter ning lisas, et vald peab sellest pakkumusest loobuma.

Oodatakse riigi vastutulekut

Vallajuhi kinnitusel on praegu plaanis viia projekt ellu esialgses rahalises mahus, aga vähendatud tegevustega. «Kuna Rõuge vald pole ainuke, kelle ehitusprojektis on hinnad kerkinud, siis oleks riigipoolne vastutulek tervitatav,» lisas ta.

Vald esitas riigi tugiteenuste keskusele (RTK) uue projekti vähendatud mahus koos põhjendustega. See on praegu uuel hindamisel. «Kui vastus tuleb positiivne, algab uus hankemenetlus ehk kogu ajakava nihkub jälle,» tõdes Vahter. «Positiivne on siiski toetusraha kasutamise võimalus ning seega tööde teostamine suuremas mahus, kui vallal oleks iseseisvalt rahaliselt võimalik.»

«Munamägi on suvel avatud ja oleme püüdnud kujundada seda võimalikult külalistesõbralikuks, et peamine vaatamisväärsus ei oleks nii ehitustandri moodi,» lisas Vahter. «Vastuvõturuumis on kuni objekti valmimiseni tehtud kerge maalritöö ja ruum sisustatud hubaseks olemasolevate mööbliesemetega.»

Märksõnad
Tagasi üles