R, 9.12.2022

Eestis vahistatud Petseri droonimehele kogutakse annetusi

Arved Breidaks
, reporter
Eestis vahistatud Petseri droonimehele kogutakse annetusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Vladimir Šilov andis Pihkva dessantväelastele plaanitavast drooniostust sotsiaalmeedias aegsasti teada.
Vladimir Šilov andis Pihkva dessantväelastele plaanitavast drooniostust sotsiaalmeedias aegsasti teada. Foto: Erakogu/VKontakte

Vene sõjaväele Eestist droone üle piiri vedada üritanud ja praegu kinnipeetuna Tallinna vanglas viibivale Petseri mehele kogutakse Venemaal annetusi, et tasuda tema advokaadikulud.

Kaitsepolitsei pidas 28. mail kinni Petseris elava Vene ja Eesti topeltkodakondsusega Vladimir Šilovi (43), kes üritas üle piiri toimetada kolme Eestist ostetud drooni, plaaniga annetada need Ukrainas sõdivale Vene sõjaväele, täpsemalt Pihkva dessantväelastele.

«Sõbrad, ma sõidan!!! Soovige mulle edu,» postitas veokijuhina töötav ning tihtipeale lauljana üles astuv Šilov 28. mail kell 10.56 sotsiaalvõrgustikus VKontakte. Postituse juures on ka pilt kolmest auto armatuurlauale seatud droonikarbist DJI Mini 2 Fly More Combo.

Šilovi kolm sõjaväele ostetud drooni.
Šilovi kolm sõjaväele ostetud drooni. Foto: Erakogu/VKontakte

Sõjaväele annetada plaanitud droonid soetas Šilov mai keskel. 15. mail tehtud postituses kuulutas ta seadmete ostuks tehtud korjanduse lõppenuks. Kokku kulus kolme drooni ostmiseks 1797 eurot, sellest umbes 1500 eurot laekus korjandusega.

«Kui droonid on minu käes ja kui ma need üle annan, siis tuleb veel pilte,» lubas Šilov. «Suur tänu teile kõigile toetuse eest! Meie poisid ütlevad meile kindlasti aitäh!.»

Ta lisas postituses, et nüüd jääb üle vaid droonid ära tuua. Et operatsioon pole päriselt riskivaba, aimas Šilov isegi. «Ma loodan, et ma saan seda teha, sest meie tolliasutused ei ole alati etteaimatavad, aga ma loodan parimat,» märkis ta.

Uudise Šilovi kinnipidamisest avaldas kaitsepolitsei 31. mail. Vene sõjaväe abistamise katse eest võib meest eest ees oodata viie aasta pikkune vangistus.

Šilovi õigusabi eest tasumiseks käivitas tema sõbranna Oksana korjanduse ning sotsiaalmeediapostituste järgi otsustades on annetajaid kümneid. Ühtlasi on seal avaldatud ka Šilovi postiaadress Tallinna vanglas.

«Täna lubati meil esimest korda Vovale helistada, sest alates 28. maist oli meil täielik suhtluskeeld,» kirjutas Oksana 5. juulil tehtud postituses. «Ma ütlesin talle, kui palju te kõik mind aitate, teda toetate ja tema pärast muretsete. Ma olen nii tänulik! Kahjuks saab ta helistada ainult kord nädalas.»

Harju maakohus võttis Vladimir Šilovi 30. mail prokuratuuri taotlusel vahi alla. Riigiprokuratuuri prokurör Melinda Ülend ütles siis, et välisriigi agressiooniaktiga liitumine, selles osalemine või selle toetamine on Eestis karistatav kuni viieaastase vangistusega. Agressiooni toetamisena käsitletakse ka Venemaa armee erinevatele väeüksustele lahingutegevuseks vajaliku tehnika, sealhulgas näiteks droonide soetamist ja tehnika hankimise rahastamist.

«Ebaseaduslik toetus võib seisneda ka näiteks rahas või muus materiaalses abis, millega soovitakse toetada Venemaa agressiooni Ukrainas,» selgitas kaitsepolitsei büroojuht Harrys Puusepp.

Märksõnad
Tagasi üles