R, 12.08.2022

GALERII ⟩ Disainerid teevad kummarduse seto kultuuripärandile

LEPM
Disainerid teevad kummarduse seto kultuuripärandile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Seto tsäimajas ja hoovil näeb neljapäevast fotonäitust „Kummardus“ Setomaa ja Lõuna-Eesti märgilistest paikadest. See on lugu Eesti disainist, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid.

Viimase kahe aasta jooksul osales Eesti disainiloomingu juuri tutvustavas ettevõtmises üle 50 Eesti disaineri, kelle käekiri ja looming on saanud siinsel disainimaastikul äratuntavaks ning kõnetab ka rahvusvahelisel skeenel. Eesti disaini määratluseks on sageli kujunenud kahe suure naabri, põhjamaise minimalismi ning slaaviliku külluse ja värviarmastuse sümbioos, ent kultuuride kombinatsiooni kõrval on selle hinnalisimad pärlid peidus hoopis mujal. Nimelt on meie silmapaistvate disainerite loome otsesemal või kaudsemal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud rahvuslike traditsioonide pikaaegsest säilimisest ning kohapealsete meistrite olemasolust.

„Antud kontseptsiooni kaudu ongi sestap soov anda au kolmele eelpoolmainitud komponendile, paigutades seejuures praeguses ajahetkes olulisemate Eesti disainerite loomingu meie jaoks märgilistesse paikadesse, milledest üks on vaieldamatult Setomaa,“ sõnas projekti loovjuht Piret Puppart. „Kummardus“ ongi tema sõnutsi austusavaldus seto kultuuripärandile läbi Eesti disainerite silmade.

Foto- ja videoprojekti „Kummardus“ tulemusena valmis 150 fotot ja kuus videolugu. Fotod jagunevad viiest aastaajast lähtuvasse kollektsiooni, kus lisaks loomingule ja loodusele kasutatakse terviku moodustamiseks traditsioonidest laenatud motiive, olgu selleks siis vanad paikkondlikud jutustused, sümbolid, värvide tähendused või read kollektiivmälust – rahvaluulest. „Kummardus“ esmaesitlus toimus Expo 2020 Dubai maailmanäitusel.

28. juulil kell 19 toimuval näituse avamisel tutvustavad ettevõtmist produtsent Anu Lõhmus ja loovjuht Piret Puppart. Näitusega saab tutvuda Seto tsäimajas ja hoovil.

Märksõnad
Tagasi üles