K, 30.11.2022

Viieteistkümne meistri loodu kogutakse näitusele

Lõuna-Eesti Postimees
Viieteistkümne meistri loodu kogutakse näitusele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Käsitöömeistri Ulla Toropi valmistatud nahast sõlg.
Käsitöömeistri Ulla Toropi valmistatud nahast sõlg. Foto: Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ

Teisipäeval, 2. augustil kell 17 avatakse Võru linnagaleriis näitus «Meistre kässiga luudu / Meistri kätega loodud». Näitus annab ülevaate Vana-Võromaa mustrikirjadest ja meistritest, kes neid oma loometöö kaudu au sees hoiavad.

Viieteistkümne käsitöömeistri omanäolisest loomingust on esitlemiseks valitud esemed, milles on ühendatud traditsioon tänapäevaga ja mis kannavad endas paikkonna eripära.

«Näete kaunist ja kordumatut käsitööd, mille allikaks on loomerõõm, ilumeel ja vaimujõud. Põlvkondi kogutud ning hoitud rahvakunstipärand on taasloomise allikas, mis vuliseb edasi vaikselt, kaunilt ja kindlalt,» ütles näituse kuraator Helve Alla väljapaneku tutvustuseks.

Näitusele valitud töödest aimub mitmesuguseid seoseid Vana-Võromaaga. Meistrid on oma loometöös lähtunud sellele kandile omastest mustritest, sümbolitest, kasutusel olnud tehnikatest, etnograafilistest õmblusvõtetest ja värvikombinatsioonidest. Inspiratsiooni on andnud sajandivanused kindad ja kirivööd, meie kuppelmaastik, kodused metsad ja muidugi esivanematelt kuuldud pärimuslood. Kasutust on leidnud traditsioonilised materjalid: puit ja savi, linane ja villane lõng, hõbe ja nahk. Oluliseks on peetud ka taaskasutust, mis on tegelikult ju taasleitud elulaad ajast, kui ühtki vana riidejuppi ei visatud ära, vaid sellele leiti rakendus.

Korraldajad ootavad näitusele Võru linna suvekülalisi ja kohalikku kogukonda, sealhulgas nooremat publikut, et käsitöö kaudu oma kuuluvust teadvustada ja paigaidentiteeti tugevdada ning elavast kultuuripärandist paremat ettekujutust luua.

Näitust, meistreid ning loomisoskusi tutvustavad Võru linnapäevade ajal 19. augustil algusega kell 13 kuraator Helve Alla ning 20. augustil samal kellaajal Vana-Võromaa käsitöövõrgustiku koordinaator Vilve Oja. Näitusele toetuvad loomislugude tunnid toimuvad ka septembris.

Näituse korraldajad on Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ, Võru linnagalerii ja Võru linnavalitsus. Näitus on osa linnavalitsuse algatatud koostööprojektist «ER58 BestNest», mille eesmärk on noorte ettevõtlikkuse ja loomevaldkonna väikeettevõtjate toetamine Võru linnas ja maakonnas.

Näitus jääb avatuks kuni 9. septembrini.

Märksõnad
Tagasi üles