E, 3.10.2022

Töövõimetuslehti hakkasid väljastama ka õed

Lõuna-Eesti Postimees
Töövõimetuslehti hakkasid väljastama ka õed
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi
Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi Foto: Andres Haabu

Töövõimetuslehtede avamise ja lõpetamise õigus on Eestis nüüd ka ka pereõdedel. Patsientidele muutub töövõimetuslehtede võtmine sellega edaspidi paindlikumaks. Lisaks aitab muudatus vabastada perearstide aega arstitööks ning parandada seeläbi perearstiabi kättesaadavust.

«Teeme abi inimestele kättesaadavamaks. Kui õdede roll kasvab, jääb arstidel rohkem aega arstitööks ning abi kättesaadavus patsiendile paraneb,» ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. «Jätkame seniste terviseministrite tööd esmatasandi tervishoiu tugevdamiseks.»

Eesti Õdede Liidu asepresidendi Gerli Liiveti sõnul on õed seda muudatust pikalt oodanud. «Olukord muutub nüüd paindlikumaks eelkõige patsiendile ning aitab kaasa mõistlikule töökorraldusele,» ütles pereõena töötamise kogemusega Gerli Liivet. «Planeerime ühiselt järgmisi samme inimkeskse tervishoiu teel.»

«Mul on hea meel, et õdedel kui kõrgelt haritud ning laialdase iseseisva kliinilise töö kogemusega spetsialistidel on nüüd lisaks pädevusele ka seadusandlik luba lühiaegse töövõimetuse korral patsiendiga algusest lõpuni ise tegeleda, arsti vaid vajadusel kaasates,» kommenteeris Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.

Määruse jõustumisega muutus töövõimetuslehtede avamine ja lõpetamine lihtsamaks ning töövõimetuslehti saab edaspidi avada ja lõpetada ka sidevahendite teel. Samuti on töövõimetuslehe avajal edaspidi võimalik lisada lehe eeldatav lõppemise kuupäev. Paljude haiguste puhul on võimalik ette prognoosida, millal inimene terveneb ning on võimeline tööle naasma. Kui inimene on prognoositud kuupäevaks tervenenud, pole tal vaja eraldi enam perearsti või pereõe vastuvõtule pöörduda ja tema töövõimetusleht lõpeb tulevikus automaatselt märgitud kuupäeval.

Perearstiabi kättesaadavuse parandamiseks võttis riigikogu 1. juunil vastu tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused, mille üks osa oli õdede õiguste laiendamine. Olulise muudatusena said õed õiguse avada töövõimetuslehti. Samuti laiendati piiratud ulatuses retseptiravimite väljastamise õigusi lisaks pereõdedele ka eriõdedele.

Töövõimetuslehtede väljastamisega seotud muudatused jõustusid tagasiulatuvalt alates 1. juulist.

Märksõnad
Tagasi üles