E, 3.10.2022

Seto kuningriigi meistri tiitel läks Mulgimaale

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Seto kuningriigi meistri tiitel läks Mulgimaale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Käsitöömeister Külli Lääts
Käsitöömeister Külli Lääts Foto: Seto Käsitüü Kogo

Seto kuningriigipäeval selgusid ka kuninga meistrid. Kui suur osa nendest on kohalikud, siis näpotüü- ehk näputöömeister tuli hoopis kaugemalt. Tiitli pälvinud Külli Lääts on pärit Mulgimaalt Tõrvast ja töötab raamatupidajana.

Tänavusele käsitöökonkursile laekus 11 tiranikku ehk käterätikut. Leidus nii enda kootud kangast, poeriiet kui vanaema pärandatud kangaid. Kuid nagu märkis konkursi korraldanud Seto Käsitüü Kogo, olid kõik pitsid meistritel endil heegeldatud. Võidutöö oli väga korrektne: ilurätik oli õmmeldud, pilutatud, tikitud ja heegeldatud pitsiga kaunistatud. Lisaks professionaalsete hindajate heakskiidule pälvis see publiku lemmiku tiitli.

Käsitööd on meeldinud Läätsele teha juba keskkooliajast saati, aga vahepeal oli selleks vähem aega ja huvi. Sel kevadel lõpetas ta aga Räpina aianduskooli tekstiilkäsitöö eriala. Võistlusel osalenud käterätt ongi koolitöö, arvestuse sai Lääts selle eest nii heegeldamises kui tikkimises. Kui kuningriigipäevale mineku plaan oli naisel juba kindel, otsustas ta ka rätiku igaks juhuks kaasa võtta. «Võit oli ikka päris ootamatu,» kinnitas ta.

Tänavu suvel pole Läätsel eriti aega käsitööks jagunud, aga ta usub, et sügisel saab taas rohkem sellega tegeleda. Lääts on väga tänulik Räpina aianduskooli käsitööõpetajatele, kelle käe all ta südamelähedasi oskusi koolis lihvis. «Need kaks aastat olid päris tegusad.»

Setomaaga Läätsel otsest sidet pole. «Küll aga on meie rahvatantsurühmal seto rahvariided, nii et päris võõras seto kultuur mulle pole,» lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles