Maale tööle suunduvate arstide toetused mitmekordistuvad

LEPM
Copy
Tervise- ja tööminister Peep Petersoni kinnitusel on järjepideva ravi korral inimese enda elukvaliteet hea ja nakkusoht teistele välditud.
Tervise- ja tööminister Peep Petersoni kinnitusel on järjepideva ravi korral inimese enda elukvaliteet hea ja nakkusoht teistele välditud. Foto: Urmas Luik

Väljaspoole Tallinna, Tartut ja nendega piirnevaid valdasid tööle asuvate arstide lähtetoetused tõusevad mitu korda. Vastava määruse allkirjastas tervise- ja tööminister Peep Peterson.

Tervise- ja tööminister Peep Peterson allkirjastas määruse, millega tõusevad väljaspoole Tallinna, Tartut ja nendega piirnevaid valdasid tööle asuvate arstide lähtetoetused mitu korda.

Perearstidele hakatakse maksma lähtetoetust senisest kolm korda suurema summa ulatuses ehk kuni 45 000 eurot ning teistele eriarstidele senisest kaks korda suuremas summas ehk kuni 30 000 eurot, teatas BNSile sotsiaalministeerium.

Lähtetoetust saab taotleda eriarst, sh perearst, ühe aasta jooksul tööle asumisest kui tal on residentuuri lõpetamisest möödas vähem kui viis aastat. Samas lubab määrus anda toetust ka hiljem kui viie aasta jooksul eriala lõpetamisest, kui see on vajalik piirkonnas arstiabi tagamiseks.

„Kvaliteetne arstiabi ei tohi olla ainult suurlinnade luksus, mistõttu motiveerime noori arste võtma vastu tööd ka teistes Eesti piirkondades,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. „Residentuuri lõpetavad arstid soovivad kogemusi omandada esmalt suuremas kollektiivis ja kipuvad seetõttu jääma suurhaiglate juurde. Kui anname neile võimaluse ka hiljem lähtetoetust kasutada, on suurem šanss leida arste väiksematesse kohtadesse," lisas minister.

MTÜ Eesti Noored Perearstid juhatuse liikme Anu Parvelo sõnul on perearstide puudus suur üle kogu Eesti ja kõige valusamalt on defitsiit tunda väiksemates maapiirkondades. „Lähtetoetuse tõstmine võimaldab seda puudust leevendada ja pakkuda veel üht lisameedet, millega kohalikud omavalitsused saavad noori perearste maapiirkonda meelitada," ütles Parvelo.

Perearst võib taotleda toetust, kui ta võtab endale nimistu, mille teeninduspiirkond asub väljaspool Tallinna ja Tartu linna või nendega vahetult piirnevaid valdasid. Eriarst võib taotleda lähtetoetust, kui ta asub tööle väljaspool Tallinna või Tartut asuvas haiglavõrgu arengukava haiglas töökoormusega vähemalt 30 tundi nädalas.

„Noorte arstide suundumine maakondadesse on vajalik sealse kogukonna tugevdamiseks ning arstiabi kättesaadavuse parandamiseks. Loodame, et suurem lähtetoetus ning taotlemise paindlikumad tingimused motiveerivad entusiastlikke eriarste asuma tööle väljaspool Tartut ja Tallinna senisest aktiivsemalt,“ kommenteeris Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Alexander Milovidov.

Riigikogu kiitis 1. juunil heaks tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused, millega muuhulgas reguleeriti täpsemalt peremeditsiini eriala arst-residentide võimalused oma nimistule kandideerimiseks. Samuti muudeti paindlikumaks lähtetoetuse taotlemise tingimusi: pikenes taotluste esitamise periood ja loodi alus, et maksta vajadusel lähtetoetust senisest suuremas summas ning võimaldada lähtetoetuse osalist kasutamist.

Kuni 2025. aasta lõpuni lähtutakse lähtetoetuste määramisel 2017. aasta 30. juunini kehtinud haldusjaotusest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles