/nginx/o/2022/08/18/14769309t1ha18a.jpg)
- Turul müümine kestab edasi veel missioonitundest ja harjumusest
- Kasumist ei osatagi enam unistada
- Pikad järjekorrad on jäänud minevikku
Kuigi päris rahul turukaubitsejad tänavuse müügiga ei ole, polnud Põlva turul kolmapäeval nende seas kuulda ka erilist nurinat. Küll tõdevad kauplejad, et suurte ketipoodide hindadega konkureerida ei suudeta.
Kolmapäeva ennelõunal oli Põlva turul esmapilgul päris vaikne. Sibulaleti ääres askeldav müüja Elena Oidingu tunnistas, et tegelikult on kolmapäeviti siiski müük alati palju edukam kui laupäeval. Inimesed lihtsalt ei tahtvat nädalavahetusel turule tulla.
Palavus pelutab
«Praeguse palavuse pärast ei tule paljud ka kolmapäeval turule,» nentis Oidingu. Naine käis ka eelmisel aastal Põlva turul kodus kasvatatud sibulat ja küüslauku pakkumas, ent siis oli tema saak kehvem. Seetõttu ei olnudki midagi eriti müüki tuua.
Oidingu sõnul eelistavad ostjad tavalist mugulsibulat, võileivasibul neile nii ahvatlev ei tundu. Mõlema kilohind oli kolm eurot. Üldine hinnatõus on aga tedagi sundinud oma kauba hinda kergitama. «Eelmisel suvel oli see kaks eurot ja viiskümmend senti,» täpsustas ta.
Kuigi kolmapäeviti on Põlva turg avatud kella üheni, lähevad müüjad Oidingu sõnutsi tavaliselt juba varem minema. Seda kahel põhjusel: kas on kaup otsa saanud või on näha, et müük ei edene. Sellest rääkides kõlas Oidingu hääles nukrus, kuna viimasel ajal juhtub pigem seda viimast, sest eestlased on praegu väga hinnatundlikud.
Maret Jürgensoni letil paistsid silma punapeedid ja sibulad. Saak on tänavu hea, kiitis ta, sest nagu naine ise ütles, andis taevaisa palju rohkem vihma kui mullu. Punapeet maksis tal kaks eurot kilo ja sibul kolm. «Jätsin punapeedil ja sibulal hinna samaks, mis oli eelmisel aastal. Sibulat ostetakse tegelikult isegi hästi, kuigi praegu ei ole veel talvesibula ostmise aeg,» lausus Jürgenson.
Temagi meelest tasub Põlvas turule müüma tulla ainult kolmapäeval, sest laupäeval rahvas kas puhkab või ollakse kuskil üritustel. «Laupäeval käib mõnikümmend inimest terve päeva jooksul. Ma olen kohalik ja Põlva turul 30 aastat müünud – alati on edukam päev kolmapäev olnud.»
/nginx/o/2022/08/18/14769310t1hf671.jpg)
Tulevik tundub trööstitu
Samas tunnistas Jürgenson, et on pidanud aedvilja kasvatamist koomale tõmbama. «Kasvatan kõike mahedalt: kitkun käsitsi, mürke ei kasuta. Ma ei jõua enam vana inimesena nii palju toimetada. Tegelikult usun, et 10–15 aasta pärast on turud välja surnud, sest poest saab ju kõik palju soodsamalt kätte,» lausus Jürgenson.
Ta meenutas 30 aasta tagust turuaega, mil lõunaajal olevat olnud kõikjal sajapealised järjekorrad. «Siis ei olnud ka muidugi odavketipoode. Inimene ei maksa peedi eest kaks eurot, kui ta saab selle poest 50 sendiga – iseasi, mis väärtus sel on. Eks ma müün siin rohkem harjumusest, sest kasumit ei teeni sellega enam aastaid. Vanad kliendid vahel ikka midagi ostavad ja midagi rohkemat ma ei ootagi, sest tean, et keegi ei saa eriti hõisata.»
Maret Jürgenson, turumüüja
«Tegelikult usun, et 10–15 aasta pärast on turud välja surnud, sest poest saab ju kõik palju soodsamalt kätte.»
Mossu talu peremees Tõnis Soosaar oli turule toonud ohtralt kurke ja tomateid. Müügi üle ta ei nurisenud, kuid tunnistas, et ega midagi eriti rõõmustavat samuti ole. Tomatid maksid tal kolm eurot kilo ja kurgid kaks. Mulluseid hindu ei suutnud ta täpselt meenutada, kuid arvas, et eks need olid enam-vähem samasugused.
«Olen siin turul oma talu saagiga kohal juba viiendat aastat. Olen Võru lähedalt pärit ja Põlva puhul peab arvestama, et nädalavahetusel ei maksa kohale tulla. Võru turul on küll laupäev kõige edukam päev, kuid siin niimoodi ei ole,» tõdes ka Soosaar. Praegusel ajal lähevad tal kõige paremini kaubaks kurgid, sest käes on nende sissetegemise hooaeg.
/nginx/o/2022/08/18/14769313t1h3110.jpg)
Hinnatõus on paratamatu
Tomateid, kurke ja küüslauku müünud Urve Elviira Arumäe aga kinnitas, et on müügiga rahul. Naise sõnul tullakse siis ikka rohkem ostma, kui on pensioni- või palgapäev, kuid eks see on alati niimoodi olnud. «August on küll alati halb kuu, sest varsti lähevad lapsed kooli ja perede raha läheb ilmselt sinna,» lisas Arumäe. Nii tomati- kui ka sibulakilo eest küsis ta 2.50 – 50 senti rohkem kui mullu.
Riidemüüja Tiina Mähar rääkis, et on oma kauba hinnataseme juba mitmeks aastaks samaks jätnud ja ostjaid jagub. «Mina õnneks väetise kõrgest hinnast ei sõltu, sest ei müü köögivilju,» nentis ta.
Pensionär Mart Tolmusk ostis sel kolmapäeval endale turult hoopis vesti, kuigi mõnikord saab poekotti laotud ka puu- ja köögivilju. «Elan maal ja kasvatan aedvilju ise, aga kui tuleb puudu, siis vahel ostan turult midagi juurde,» sõnas Tolmusk.
Põlva turu sagedane külastaja Eha Muru ostis seekord kurki, tomatit ja Peipsi sibulat. «Üritan ikka igal kolmapäeval ehk turupäeval kohal olla, sest siis on rohkem valikut kui nädalavahetusel,» ütles ta ja lisas, et temaga tajub turul hinnatõusu, aga nii on see ju praegu iga asja puhul.