Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Euribori jätkuv tõus muudab laene üha kallimaks

Copy
Kodu ostes tuleb nüüd arvestada seni pikalt miinuses püsinud Euriboriga, mis laenu tagasimakset suurendab.



Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees
Kodu ostes tuleb nüüd arvestada seni pikalt miinuses püsinud Euriboriga, mis laenu tagasimakset suurendab. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees Foto: Arvo Meeks / LEPM

Kuue kuu Euribor tõusis kolmapäeval teisipäevaga võrreldes 0,021 protsendipunkti 0,947 protsendini. Kerkinud on teisedki määrad, 12 kuu euribor on juba jõudnud 1,427 protsendini.

Euribori tõus toob kaasa selle, et näiteks koduasemelaenud, mille intressile liitub Euribor, muutuvad inimestele järjest kallimaks.

Pankadevahelise rahaturu intressinäitaja Euribor on seotud Euroopa Keskpanga (ECB) baasintressidega.

ECB otsustas 21. juulil rahapoliitika nõukogu istungil tõsta keskpanga kolme põhilist intressimäära 50 baaspunkti võrra ja kiitis heaks rahapoliitika ülekandemehhanismi kaitse instrumendi (TPI).

Nõukogu pidas asjakohaseks teha baasintressimäärade normaliseerimise alguses suurem samm, kui möödunud istungil väljendati. Eelmisel, juuni algul toimunud istungil lubati intresse tõsta 0,25 baaspunkti. Otsus põhineb nõukogu ajakohastatud hinnangul inflatsiooniriskide kohta ning selles on arvesse võetud TPI pakutavat suuremat toetust rahapoliitika mõju tõhusale avaldumisele. See peaks toetama inflatsiooni naasmist nõukogu seatud keskpika aja eesmärgi juurde, tugevdades inflatsiooniootuste stabiliseerumist ja tagades, et nõudluse tingimused kohanduvad kooskõlas keskpika aja inflatsioonieesmärgi saavutamisega.

Nõukogu otsustas kehtestada alates 27. juulist põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,50 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,75 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana 0,00 protsenti.

Edasistel istungitel on keskpanga nõukogu vaates asjakohane intressimäärasid veelgi normaliseerida. Neljapäevane otsus negatiivsetest intressimääradest loobumise ja baasintressimäärade ulatuslikuma tõstmise kohta võimaldab nõukogul edaspidi teha intressimääraotsuseid igal istungil lähtuvalt olukorrast. Nõukogu edasised intressimääraotsused on keskpanga kinnitusel jätkuvalt andmepõhised ja peaksid aitama saavutada keskpikas perspektiivis 2-protsendise inflatsioonieesmärgi. Rahapoliitika normaliseerimise raames hindab nõukogu ülelikviidsuselt intresside maksmise võimalusi.

Selleks, et toetada rahapoliitika mõju tõhusat avaldumist, pidas nõukogu asjakohaseks võtta kasutusele rahapoliitika ülekandemehhanismi kaitse instrument (TPI). See aitab rahapoliitika normaliseerimise jätkamisel tagada, et rahapoliitika kursi mõju avaldub sujuvalt kõigis euroala riikides. Nõukogu ellu viidava rahapoliitika ühtsus on vajalik eeltingimus selleks, et ECB saaks täita oma hinnastabiilsuse eesmärki.

TPI täiendab nõukogu kasutatavaid olemasolevaid instrumente ja seda saab kasutada selleks, et ohjeldada põhjendamatut ja/või korrapäratut turudünaamikat, mis kujutab endast tõsist ohtu rahapoliitika mõju ülekandumisele kogu euroalal. TPI raames tehtavate ostude maht sõltub sellest, kui tõsised on rahapoliitika mõju ülekandumist ohustavad riskid. Ostudele ei kehtestata eelnevalt piiranguid. TPI kaitseb ülekandemehhanismi toimimist ja võimaldab ECB nõukogul oma hinnastabiilsuse tagamise eesmärki tõhusamalt täita.

Igal juhul jääb paindlikkus pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava (PEPP) portfelli raames laekuvate tagasimaksete reinvesteerimisel endiselt esimeseks kaitseliiniks pandeemiast tulenevate rahapoliitika ülekandemehhanismi ähvardavate riskide ohjeldamisel.

Keskpank kavatseb jätkata varaostukava (APP) raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvate põhiosa tagasimaksete täies ulatuses reinvesteerimist pikema aja jooksul pärast kuupäeva, mil nõukogu hakkab tõstma baasintressimäärasid, ning igal juhul seni, kuni see on vajalik küllaldaste likviidsustingimuste ja asjakohase rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

Samuti kavatseb nõukogu reinvesteerida pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid vähemalt kuni 2024. aasta lõpuni. Igal juhul kavatsetakse erakorralise varaostukava portfelli edaspidist likvideerimist juhtida, et vältida sekkumist asjakohasesse rahapoliitika kurssi.

PEPP-i portfelli raames laekuvaid tagasimakseid reinvesteeritakse paindlikult, et ohjeldada pandeemiast tulenevaid rahapoliitika ülekandemehhanismi ähvardavaid riske.

Keskpank jätkab ka pankade rahastamistingimuste jälgimist ja tagab, et kolmanda seeria suunatud pikemaajaliste refinantseerimisoperatsioonide (TLTRO-III) aegumistähtajad ei takista ECB rahapoliitika mõju sujuvat ülekandumist. Ühtlasi hindab nõukogu korrapäraselt, kuidas suunatud laenutehingud toetavad tema rahapoliitika kurssi.

Nõukogu kinnitab, et on valmis kõiki oma rahapoliitilisi instrumente oma volituste piires kohandama, et tagada keskpikas perspektiivis inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi tasemel.

Euribori intressid protsentides ja päevased muutused protsendipunktides 24.08.2022:

 

*

Euribor, %

Muutus, punkti

1 nädal

-0,0720,001

1 kuu

0,0790,020

3 kuud

0,4930,025

6 kuud

0,9470,021

12 kuud

1,4270,029

Märksõnad

Tagasi üles