Tõrva gümnaasiumis astus tänavu esimesse klassi tavapärasest mõnevõrra rohkem õpilasi. Osalt on kasvu taga ukrainlaste lisandumine ning direktor tunnistab, et nende kohanemisteel tuleb pingutada kõigil osapooltel.
Tõrva gümnaasium alustas oma esimese aktusega eile küllaltki varakult, 1.–3. ning 12. klassi õpilased pidid kohal olema kell 9 hommikul. Kui tavapäraselt on viimastel aastatel 1.a ja 1.b klassis kummaski kooliteed alustanud 20–22 õpilast, siis seekord kõndis aulasse neid vastavalt 25 ja 24, kõik lapsed olid ka tarkusepäeval kohal.
«Kolm Ukraina last tuli ühte esimesse klassi. Kolm või neli õpilast on Ala ja Karjatnurme piirkonnast, kust tavaliselt meie kooli ei tulda,» selgitas direktror Ivar Hanvere. «Aga kuna on tulemas hariduse arengukava uued arutelud ja seal sees on päris suured muutused koolivõrgus, siis võib-olla ka see mõjutas, et nüüd nad tulid Tõrva gümnaasiumi.»
Kui tavaliselt on Tõrva tänavapildis esimese septembri märguandeks värskelt värvitud ülekäigurajad, siis neid Hanvere seekord ei märganud. Küll aga andis puhkuseaja lõpust märku järsult jahenenud ilm. «Kooli alguseks on see väga hea, sest 30-kraadise kuumaga koolimajas vastu pidada on ülimalt raske,» tõdes direktor aktusel.
Õigel ajal magama
Selle heaks, et lastel koolis asjad laabuks ja säiliks koolirõõm, jagas Hanvere ka paar konkreetset nõuannet. «Kindlasti soovime lastevanematena, et lastel läheks koolis hästi ja neil oleks koolirõõmu, mitte nagu anekdoodis, kus ema ja isa panevad last kooli ja laps kisab, et «mille eest, 12 aastaks?!». Kõige tähtsam on, et laste elus oleks vähem nutimaailma ka mindaks õigel ajal magama.»
Abiturientidele pani ta aga südamele, et ka 12. klass on täisväärtuslik kooliaasta ja ei tasu sellesse suhtuda nii, justkui oleks kooliga nüüd ühel pool. Eelmisel õppeaastal jäi koolijuhile paraku silma, et kui koolitunnid aprillis lõppesid, siis konsultatsioonidele õpilased pärast seda jõudma ei kippunud. «Klassiruumis oli õpetaja üksinda. Õpilased olid kas kodus või töötasid kuskil. Töötada jõuab alati, tähtis on kool ära lõpetada.»
Kuigi pööripäevadeks nimetatakse meil teisi päevi, on omamoodi pööripäev Tõrva vallavanema Maido Ruusmanni sõnul ka kooliaasta algus. «Tahan siiralt tänada ja tunnustada Tõrva gümnaasiumi koolipere tööd. Kooli asub õppima ka 21 last Ukrainast ja see on kindlasti katsumus nii neile lastele, nende vanematele kui kahtlemata kogu kooliperele.»
1. septembri seisuga õpib koolis 485 last, mida on 30 võrra rohkem kui mullu. Oma osa on selles Ukrainast pärit õpilaste lisandumisel. Direktor märkis, et vene rahvusest õpilaste lõimimine on olnud raske ülesanne 30 aastat ja kestab siiani, seega võib praktika osutuda keerulisemaks kui teooria. «Haridusministeerium peab ukrainlasi imeinimesteks, kes peavad Eesti kooliprogrammi järgi õppima hakkama,» märkis direktor.
Kooli õpilasesinduse nimel esimeste klasside poole pöördunud Marlén Kansonen andis neile kaasa soovituse õppida usinalt, olla õpetajatele head õpilased ja klassikaaslastele head kaaslased. «Alles see oli, kui mina ja mu klassikaaslased tulime suurte õpilaste käe kõrval aulasse. Nüüd võime rõõmu tunda sellest, et oleme ise need suured, kel oli täna võimalus teid aulasse tuua,» meenutas ta.
Samuti õpilasesinduse eest kõnelenud Ruben Rahnu aga märkis abiturientide poole pöördudes, et õpingute kõrval võiks võtta aega ka selleks, et nautida viimast aastat gümnaasiumis. «Teile on see kooliaasta kahjuks viimane. Aga sellegipoolest nautige seda aega: ärge keskenduge ainult õppimisele, kuigi see on ka oluline. See seltskond on teil sel aastal sellises koosseisus viimane.»
Abituriendid kinkisid juntsudele ühtlasi mobiiliparkla, kuhu tundide ajaks telefonid jätta.
Aastasse jagub uuendusi
Koolis on teisigi uusi tuuli. Huvijuht Triini Surri märkis, et kool läheb septembris üle infosüsteemile Stuudium, varem kasutati eKooli. «Stuudiumi puhul on hästi hea, et õpetajad ei saa panna kodutöid üles järgmiseks päevaks pärast kella 17 õhtul. Minu enda laps on näiteks Valga põhikoolis käinud, seal oli see väga tervitatav lahendus nii lapsevanema kui ka lapse seisukohalt. Eks ta õppimist vajab, aga tundub kasutajasõbralikum.»
Ivar Hanvere lisas, et Stuudiumile lähevad õigupoolest üle kõik valla koolid ja lasteaiad. «Osa kasutas seda juba varem, aga osa kasutas eKooli. Kui peres on näiteks mitu last ja lasteaias või huviringis on Stuudium ja koolis eKool, oleks lapsevanemal vaja kasutada kaht erisugust keskkonda. Nüüd läheb kõik ühe peale.»
Ligikaudu kuu aja pärast peaks uksed avama ka õpilaskodu. Veemõnula kõrvale koolimajja seatakse sisse kolm tuba, mis hakkavad mahutama üheksat õpilast. Kaugemalt pärit õpilasi, kes seal kohta vajaks, koolis direktori sõnul on. «Toad peaksid valmima septembri lõpus või oktoobri alguses. Eks edasi paistab, kas neid on juurde vaja.»
Koolimaja ees pakkusid ka tänavu pannkooke lõviklubi Tõrva Mari naised, sedapuhku juba 20. aastat.