Setomaa valla mehed elavad kõige enam üksinda

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Kui Eestis elab keskmiselt 15,6% inimesi üksinda, siis Setomaa valla üksi elavate meeste protsent on lausa 22%. Pilt on illustreeriv.
Kui Eestis elab keskmiselt 15,6% inimesi üksinda, siis Setomaa valla üksi elavate meeste protsent on lausa 22%. Pilt on illustreeriv. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Septembri algul avaldas statistikaamet 2021. aasta rahvaloenduse tulemused, kust jäi muu hulgas silma ka tõsiasi, et 15,6% Eesti elanikest elab üksinda. Huvitav fakt on aga see, et lausa 22% Setomaa meestest elab üksinda. Vaid Vormsi valla üksikute meeste osakaal ületab Setomaa oma. 

Loenduse mõiste järgi tähendab üksi elav inimene kedagi, kes elab oma eluruumis ainsa elanikuna.

Viimati toimus rahvaloendus 2011. aastal ning toona oli üheliikmelisi leibkondi 239 587 ehk 40% leibkondadest või 18,7% leibkondadesse kuuluvatest isikutest. See aga ei tähendanud tingimata täielikus üksinduses elamist, kuna leibkondi võis ühe katuse all elada mitu, tähtis oli hoopiski majanduslik iseseisvus.

Seekordne, 2021. aasta rahvaloendus, toimus registripõhiselt. Seega ei saanud inimestelt küsida, kas ühe katuse all toimetab üks või mitu leibkonda, vaid ühes eluruumis elavad inimesed loeti üheks leibkonnaks. 

Nüüd on selgeks tehtud, et üksinda omaette eluruumis elab 15,6% Eesti elanikest, mida on protsendipunkti võrra enam kui eelmise loenduse ajal. Arvuliselt tähendab see 207 765 inimest ehk pool Tallinna või veidi enam kui kaks Tartu linna, mis on päris suur hulk inimesi. Kuivõrd keskmine eluiga ja rahvastiku keskmine vanus on tõusnud, on tulemus ootuspärane, arvestades, et vanemaealised elavad sagedamini üksi. Oma panuse on tõenäoliselt andnud ka rahva elujärje paranemine, mis võimaldab rohkematel elada üksi, kui selleks on soovi, kuid varem polnud majanduslikult võimalik. Kuidas näeb välja keskmine üksinda elav inimene võrrelduna keskmise Eesti elanikuga?

Kõige suurem üksinda elavate inimeste osakaal on Ida-Virumaal. Omavalitsustest juhib edetabelit Sillamäe linn (23,2%), millele järgnevad Lüganuse vald (23,0%) ja Vormsi vald (22,9%), ent soo järgi vaadates on pilt väga erinev. Üksikuid mehi leidub enim piirkondades, mida võiks nimetada koondnimetusega „maa-Eesti“. Tabeli esikolmikus on Vormsi (27%), Setomaa (22%) ja Lääneranna (21%) vallad. Üksikud naised elavad aga kõige sagedamini Sillamäel (27%), Loksal (26%) ja Lüganuse vallas (26%). Kusjuures viimase upitavad edetabelisse vallasisesed linnad Püssi ja Kiviõli, kus eraldi võetuna elab 30% naistest üksi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles