L, 3.12.2022

GALERII ⟩ Tsirguliina noored leidsid koristuspäeval autorehvid ja lapsevankri

Tomi Saluveer
, reporter
Tsirguliina noored leidsid koristuspäeval autorehvid ja lapsevankri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tsirguliina kooli lapsed koristasid sel nädalal toimuva maailmakoristuspäeva raames aleviku põõsaste alt vanad autorehvid, prügilasse leidsid tee ka lapsevanker ja turvahäll. 

Tsirguliina kooli huvijuht Merlika Hüdsi kinnitas, et kool võtab maailmakoristuspäevast osa juba mitmendat aastat. «Lapsed olid rõõmsad ja koristasid üsna meelsasti, sest värskes õhus liikumine on nende jaoks meeldiv,» lausus Hüdsi. «Meie lapsed on ka hästi arusaajad, miks seda päeva korraldatakse.»

«Me lastega just arutlesime, et prügi kogused on aastatega tunduvalt vähemaks jäänud,» rääkis Hüdsi. «Algusaastatel kogusime prügi suurte treileritega, sel aastal oli vähem. Koristasime kogu Tsirguliina alevikus: jagasime klassidega piirkonnad ära ning igal klassil oli oma kaart.»

Hüdsi sõnul tõid õpilased põõsaste alt välja kaks autorehvi, leiti ka lapsevanker ning turvahäll. «Posisid teadsid Tsirguliinas kindlat kohta, kus need on ja otsustasid need täna ära tuua,» lisas Hüdsi, kelle sõnul poleks selliseid leide osanud enne uskunudki.

Laupäeval toimuvale üleilmsele maailmakoristuspäevale on Eestis oma osalemisest teatanud üle 43 000 inimese, mida on juba pea 2000 võrra rohkem kui mullu kokku. Ligi 85 protsenti registreerunutest moodustavad kooliõpilased ja lasteaialapsed.

«Oleme tänulikud õpetajatele ja huvijuhtidele, kes aastast aastasse lapsed ja noored koristuspäeva kaasavad. Nii mõnedki võtavad aja, et teemasse pikemalt süveneda, korraldades infotunde ja õppides sortimist ning taaskasutamist,» avaldas Eesti koristuspäeva eestvedaja Elike Saviorg. «Tänavusele koristusele on osalemisest teatanud ka varasemat rohkem ettevõtteid, mis kutsuvad talgutele töötajad ja oma kliendidki.»

Iga-aastase väikeprügi ehk suitsukonide ja pisiplasti kõrval on Eesti koristuse tähelepanu keskpunktis sel aastal rannad ja veekogudeäärsed, metsad ja pargid. Nii kutsuvad korraldajad osalejaid üles korraldama talguid eelkõige mere, jõe või järve ääres. Ent koristada võib seal, kus talgulisele mugav.

Tänavu, pärast kaht koroona-aastat, on taas võimalus koristada üheskoos. Sestap toimub Eestis trobikond avalikke talguid, kuhu on oodatud kõik huvilised. Enamik neist on koondunud Tallinna. Näiteks toimuvad suured koristused Stroomi rannas, Nõmmel, Paldiskis ja Kalamajas. Kaks ettevõtet ja nende töötajad võtavad ette moonaladude korrastamise Astangul. On neidki, kes võtavad talguteks ette erilisemad paigad, nagu näiteks Kihnu, Abruka saar, Rummu karjäär, Naissaare.

Eestlaste algatatud maailmakoristuspäeva võrgustikku kuulub 164 riiki. Aktsioonis osalevaid riike on aga rohkem: mullu lausa 191. Koristuspäeva kureeritakse Eestist: kõnekeskus asub Tallinnas Telia HQ-s, kust tehakse otseülekandeid aktsioonidega üle maailma.

Maailmakoristuspäevale on end võimalik registreerida ja tagasisidet jätta lehel https://www.maailmakoristus.ee.

Eesti Maailmakoristuspäeva korraldamist toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Briti Nõukogu, Neste Eesti, Postimees, Telia, Tallink, Saku Õlletehas, Sky Media, Alma ja Kommpomm.

Märksõnad
Tagasi üles