Liina Kersna: õpetajate palgakasv on panus haritud ühiskonda (1)

Liina Kersna
, riigikogu liige (Reformierakond)
Copy
Liina Kersna
Liina Kersna Foto: Vahur Kersna

Valitsus jõudis äsja kokkuleppele, et meie kõigi maksudest kogutud rahast enam kui sada miljonit eurot investeeritakse õpetajate palkade suurendamisse. Seega kasvab õpetajate keskmine palk uuel aastal esimest korda üle 2000 euro. Need 100 miljonit on hästi investeeritud raha, tuues ühiskonnale mitmekordselt tagasi. Kuidas?

Selle kaudu, et õppimine muudab meid inimestena – muudab meie teadmisi, oskusi, hoiakuid. Haritud ühiskonnas on vähem hirme ning rohkem mõistmist. Tänu õppimisele oskame paremini otsida, täpsemalt ja rohkem küsida ning seeläbi leida ka paremaid lahendusi. Uute teadmiste, loodud seoste ja muutunud hoiakute kaudu muutume paremateks inimesteks ning nii kasvab ja areneb ka ühiskond.

Õpetajate palgakasvu eest on iga minister seisnud omal moel ja omas ajas. Meenutame siiski, et enne minu haridusministri ametiaega oli Keskerakonna juhitud valitsus otsustanud õpetajate palka üldse mitte tõsta. Tolleaegses riigieelarve strateegias haigutasid järgneva nelja aasta real õpetajate palkade tõusu lahtris ümmargused nullid. Vähe sellest, eelnevalt oli vähendatud õpetajate palga diferentseerimise fondi 20 protsendilt 17,1 protsendile, mis suunati õpetajate miinimumpalga tõusu.

Tagasi üles