K, 7.12.2022

Medali pälvinud Kaspar Kull päästis kolm elu

Jaanika Elias
, reporter
Medali pälvinud Kaspar Kull päästis kolm elu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaspar Kull töötas Tõrva päästekomandos viis aastat, nüüd on ta liikunud edasi Tartu Annelinna komandosse.
Kaspar Kull töötas Tõrva päästekomandos viis aastat, nüüd on ta liikunud edasi Tartu Annelinna komandosse. Foto: Sille Annuk
  • Reedel jagati taas elupäästjatele medaleid.
  • Mitu medalit anti seoses Valgamaal aset leidnud juhtumitega.
  • Elupäästja medali saanud Kaspar Kull tunneb end läbi ja lõhki päästjana.

Hulk teiste elu päästmise nimel ennast ohtu seadnud inimesi sai eile tunnustusena selle eest elupäästja medali, nende seas ka veel hiljuti Tõrva komandos päästjana töötanud Kaspar Kull.

Praegu Tartu Annelinna päästekomando ridadesse kuuluv Kull sai medali koos kunagise komandokaaslase Juhan Ottiga. Samasugune tunnustus sai osaks veel kolmandalegi Tõrva komando mehele Alar Veskimäele.

Õnnetus jäätunud järvel

Mullu 5. detsembril kella poole ühe paiku sai päästekeskus teate, et Valgamaal Puka lähedal Komsi külas vajus koer läbi Venevere järve jää. Koerale läks kõigepealt appi peremees ja siis ka vabatahtlik päästja, mõlemad vajusid aga samuti läbi jää. Elukutselised päästjad Juhan Otti ja Kaspar Kull tõid hätta jäänud inimesed veest välja, ka koer sai päästetud.

Kull mäletab juhtunut väga hästi. «Kui kutse saime, oli meil ainult koera vajumise kohta info olemas,» meenutas ta. Päästja lisas, et nende töökohustuse hulka kuulub jääpatrullide tegemine ja nii olidki just nemad sündmuskohale kõige lähemal. «Tol ajal oli jääle minek rangelt keelatud. Panime juba sinna minnes kuivülikonnad selga, et kohe appi tõtata. Kohale jõudes taipasime paarimehega, et päästa tuleb lisaks koerale kaks inimest,» märkis Kull.

«Kriitilistel hetkedel ei ole aega mõelda, vaid tuleb kohe tegutseda. Alati,» rõhutas Kull ja lisas, et tema töös on varemgi väga ohtlikke olukordi olnud. Näiteks kukkus kord põlengu kustutamise ajal laest kord midagi tulikuuma ja põlevat alla. Õnneks tema ega keegi teine päästjatest pihta ei saanud.

Sama ohtlik kui tuli, võib olla ka jää. Et seal varitsevaid ohtlikke olukordi ära hoida, tehakse Kulli sõnul igal aastal jääpatrulli. See tähendab, et vaadatakse üle kõik võimalikud kohad, kus eelkõige kalamehed kipuvad jääle minema.

Loomade päästmist tema sõnul eriti tihti ette ei tule. «Loomi on päästetud erisugustest kohtadest, neid asju juhtub küll mõnikord.» Kohe meenus talle ka üks hiljutine juhtum, kui tal tuli oma nimekaim ehk kull trepikojast välja aidata.

Kull töötas viis aastat Tõrva päästekomandos, hiljuti läks aga üle Tartusse Annelinna komandosse. Kokku on ta olnud päästja seitse aastat.

Kaspar Kull, päästja

«Kriitilistel hetkedel ei ole aega mõelda, vaid tuleb kohe tegutseda. Alati!»

Varem ei ole Kull elupäästmise eest preemiat saanud. Päris üllatusena see autasu talle aga ei tulnud, sest meeskonnavanem olevat maininud, et võib tulla elupäästja tiitel. «Mulle on see väga suur au,» kinnitas Kull.

Samuti teeb talle heameelt, et nende valdkonna inimesi ootab ees palgatõus, sest siis tuleb ehk päästjad juurdegi. Kull ise aga tunneb, et on just oma unistuste ametis.

Päästeameti kommunikatsioonijuht Marek Kiik märkis, et Tõrva päästekomandost sai lisaks Kullile ja Ottile elupäästja medali veel Alar Veskijärv, kes möödunud aasta novembri keskel päästis Valga kortermaja tulekahjust liikumisraskustega naisterahva. Veskijärv kasutas selleks päästekapuutsi, mis naise hingamisteid kaitses, ja viis ta trepikojast välja.

Valgamaalt sai sama tunnustuse veel Lõuna prefektuuri Valga patrulligrupi patrullpolitseinik Rene Schütz, Võrumaalt aga turvatöötaja Maikel Ivanov.

2021. aasta 26. augustil kell 18.01 tuli väljakutse Kohtla-Järve linna Olevi tänava kortermajja, kus ümber maja paigaldatud tellingute vahele oli jalgupidi kinni jäänud 73 aastane meesterahvas. Pealtnägijate sõnul oli ta seal kinni juba pikemat aega, ega suutnud enam ennast ise sealt vabastada ning tema jõud oli otsa saamas. Sündmuskohale jõudis esimesena politseipatrull, mille liige politseinik Rene Schütz ronis tellingute kannatanuni, et ära hoida kannatanu alla kukkumine. Päästemeeskonna sündmuskohale jõudes liikus pääste meeskonnavanem Anton Lukitšev ise kiirelt mööda tellinguid politseinik Rene Schützi ja kannatanu juurde, et päästa meest alla kukkumast. Rene stabiliseeris abivajaja ja meeskonnavanem Anton vabastas tema jala, mis oli kinni jäänud tellingu tugivarda vahele. Peale seda aidati päästemeeskonna abiga kannatanu alla tuua ja anti üle meedikutele. Tänu Rene Schützi ja Anton Lukitševi ennastsalgavale ja kiirele tegutsemisele õnnestus kannatanu elusalt ja tervelt päästa.

Selle aasta 21. mail kell 1.02 märkas G4S AS patrullis olev turvatöötaja Edgart Jazõkov koos paarilise Maikel Ivanoviga, et Tartu linnas Narva mnt 122 kahekordse puidust elumaja teise korruse korteri akendest on leegid väljas. Hoone juurde jõudes kohtusid turvatöötajad hoonest väljunud inimesega, kes telefoniga Häirekeskuse kaudu päästjaid kutsus. Oli aru saada, et suurem osa elanikke ei olnud veel põlevast hoonest väljunud ja turvatöötajad otsustasid iseseisvalt alustada inimeste evakueerimisega. Hoonesse sisenedes oli trepikoda juba suitsu täis, mille tõttu tuli korteriuste taha jõudmiseks liikuda paksus suitsus. Edgart Jazõkov ja Maiken Ivanov hakkasid trepikojas ukselt uksele liikudes koputama ja kõva häälega karjuma, et hoones on tulekahju ja tuleb kohe väljuda.

Suits hakkas trepikojast imbuma juba ka korteritesse, kuid ustele ilmuvad unised inimesed ei teadnud neid varitsevast ohust midagi. Päästjate kohale jõudmise ajaks õnnestus Edgart Jazõkovil ja Maikel Ivanovil hoonest evakueerida 7 inimest. Päästjad tõid hoonest välja veel ühe inimese. Mõlemad päästetöid alustanud G4S turvatöötajad olid suitsu sisse hinganud, mille tõttu neil tekkis intensiivne köha ja nad suunati kiirabi juurde tervisekontrolli. Õnneks selgitas kiirabi, et kerge terviserike oli ajutine ja nende tervisega on kõik korras. Tänu kiirele ja otsustavale reageerimisele ning evakuatsiooni läbiviimisele Maikel Ivanovi osalusel evakueeriti enne päästemeeskonna kohale jõudmist ohtlikust keskkonnast 7 inimest ja tulekahjus ei saanud keegi vigastada ega surma. Kohale saabunud päästemeeskond sai aga takistusteta alustada täiemahulist tulekahju kustutamist.

Kiire tegutseja kriisiajal

Võru linnapea Anti Allasele anti päästeteenistuse hõberist. «Ta on omavalitsuse liidrina päästeameti oluline koostööpartner. Erilist tunnustust väärib tema kiire tegutsemine 2019. aasta oktoobris Kagu-Eestit tabanud tormi ajal, ta oli siis ka Võru linna kriisimeeskonna juht. Neid kogemusi on Allas hiljem teistelegi omavalitsustele jaganud,» märkis Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik.

Päästeteenistuse medali said Lõuna-Eestist Rõuge vallas asuva Luutsniku pääste ennetuskeskuse rajaja ja eestvedaja Aimar Sisask ning Vastseliina päästja Olari Lätt.

Kiige sõnul on Sisask olnud päästekeskusele oluline partner ja edasiarendaja ennetusmaastikul. Olari Lätt on aga ametis olnud juba üle 22 aasta. Tema puhul tõsteti tunnustamisel esile huvitavaid ideid ja ennetustööd.

Kokku pälvis tunnustuse 89 inimest, neist 59 sai elupäästja medali.

Märksõnad
Tagasi üles