N, 2.02.2023

Tõrva tervisekeskus peaks valmima järgmisel aastal

Tiit Loim
, reporter
Tõrva tervisekeskus peaks valmima järgmisel aastal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõrva tervisekeskuse tarbeks läheb remonti hoone kesklinnas aadressil Tartu 4, kus meedikud praegugi tegutsevad.
Tõrva tervisekeskuse tarbeks läheb remonti hoone kesklinnas aadressil Tartu 4, kus meedikud praegugi tegutsevad. Foto: Tiit Loim

Mitmesugused takistused on Tõrva tervisekeskuse ehitust mitme aasta jagu edasi lükanud. Praegune seis annab siiski lootust, et tööd valmivad järgmise aasta lõpuks.

Tervisekeskuse tarbeks läheb rekonstrueerimisele hoone kesklinnas aadressil Tartu 4, kus meedikud praegugi tegutsevad. Tööd pidid algama juba 2018. aasta sügisel. Esialgu põhjustas viivitust aga arutelu selle üle, kuidas taastada muinsuskaitse all oleva hoone puidust vahelagi. Lõpuks jäädi selle juurde, et talad valatakse betooni sisse. Samuti tekitas takistusi peamise rentniku Südameapteegi lahkumine. Tööd pidid seejärel algama 2020. aasta sügisel.

Remonti on muu hulgas edasi lükanud ka ehitustööde pakkujate vähesus. Näiteks veebruaris ei tulnud vallavanem Maido Ruusmanni sõnul hankele piisavalt osalejaid, kuna olukord ehitusturul oli muutunud ettearvamatuks. Teine suur põhjus oli vahepealne kohtutee.

«Üks hankes osaleja vaidlustas oma kõrvaldamise hankemenetlusest. Ta vaidles kõikides kohtuastmetes ja kaotas neis kõigis. Vaidlus venis kuud kuud. Hankes oli kaheksa pakkujat. Vahepeal muutus aga ehitusturg nii kiiresti, et keegi pakkujatest ei olnud siis, kui vaidlus lõppes, nõus endise hinnaga jätkama,» lausus Ruusmann.

Suur kallinemine

Uuel hankel on neli pakkujat. Praegu vallavalitsus kontrollib neid ning räägib ehitusfirmadega läbi. «Nüüd saame vähemalt tõdeda, et pakkujate vahel on konkurents. Eeldatavasti võivad tööd novembri lõpus või detsembris alata. Ehitusaeg on 12 kuud. Usun, et järgmise aasta lõpuks on tervisekeskus uuel kujul valmis,» lisas vallavanem.

Kui eelmisel aastal oli hankes odavaim pakkumine 1,13 miljonit eurot, siis nüüdseks on hind Ruusmanni sõnul peaaegu kahekordistunud, kuigi täpset maksumust ei saanud ta veel välja öelda. See toob vallale varasema kavaga võrreldes kopsaka lisakulu.

Uuel ehitushankel on neli pakkujat. «Nüüd saame vähemalt tõdeda, et pakkujate vahel on konkurents,» ütles vallavanem Maido Ruusmann.

«Algselt oli plaan, et omavalitsus ümberehitusse raha ei pane, vaid see rahastatakse tervisekeskuse laenu ja toetuse abil. Nüüd on vaja ehitada kolmepoolne skeem, kus laias laastus 640 000 eurot tuleb toetust, 600 000 võtab tervisekeskus ise laenu ja tõenäoliselt umbes 600 000 eurot panustab omavalitsus. See on otsene asi, kus saame öelda, et Venemaa agressioon Ukraina suunas on väga selgelt tuntav ka Tõrva valla eelarves.»

3. oktoobrist on tervisekeskusel ka uus juht – Merily Boisen. «Senine juhataja Monika Horn, olles kolm ja pool aastat töötanud puhkusteta, otsustas korraks võtta väikese puhkuse. Seetõttu kuulutasime välja uue konkursi,» selgitas Ruusmann.

Kui ehitustöid organiseerib vallavalitsus, siis juhataja üks esimestest suurtest ülesannetest on mehitada tulevane tervisekeskus meedikutega. Boisen lausus, et esimesed paar töönädalat on olnud töised.

Tõrva tervisekeskuse uus juht Merily Boisen
Tõrva tervisekeskuse uus juht Merily Boisen Foto: Erakogu

Lepingud arstidega juba sõlmimisel

«Olen juba arste otsinud ja ka leidnud, lepingud on sõlmimisel. Kõik on siiani hästi sujunud. Minu nägemus on, et uudsesse tervisekeskusesse tuleb psühhiaater koos vaimse tervise õega, günekoloog koos ämmaemandatega, kindlasti kardioloog, silmaarst. Käivad läbirääkimised ka pulmonoloogiga.»

Teenust hakkavad pakkuma peamiselt Tartust Tõrva käivad tohtrid. «Osal arstidest on nii suur töökoormus, et nad ei jõua siia käia, isegi kui tahaks. Praegu nad ütlesid «ei», aga uuel aastal miks mitte, kui koormust vähendavad,» lausus Boisen.

Hoone ruumide jaotuse kava jääb varasemaga võrreldes samaks. Esimesele korrusele kolib valla sotsiaalosakond. Teine ja kolmas jäävad peretohtritele ja eriarstidele. Mõningad ruumid on plaanis rentida välja tervist edendavate teenuste pakkujatele, näiteks võivad sinna tulla iluteenused või massaažikabinet.

Märksõnad
Tagasi üles