T, 29.11.2022

Mahetootjad külastasid Härma talu

Lõuna-Eesti Postimees
Mahetootjad külastasid Härma talu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Härmä talu peremees Margus Timmo
Härmä talu peremees Margus Timmo Foto: Kaisa Äärmaa

Võru maakonna mahetootjad ja koolikokad külastasid Härmä talu, kus kasvavatest mustsõstardest valmib Uma Meki laadal parimaks mahetooteks valitud mustsõstramahl.

Talu peremees Margus Timmo alustas maheda musta sõstra istandusega 2015. aastal, mil maa-ala suurus oli 1,6 hektarit. Nüüdseks on rajatud juba 10 hektari jagu marjapõlde.

Sel aastal andsid põõsad 16,5 tonni marju, millest enamik läheb mustsõstramahla valmistamiseks. Timmo toob välja, et marja magususe tõstmiseks on kõige olulisem roll päikesel, kuid ka piisaval hulgal niiskusel. Ja nagu ikka, on marjakasvatuse juures probleemkoht umbrohi. Need on siiski ületatavad mured ja peamine on, et vitamiinirohke mari jõuaks nii laste kui täiskasvanute toidulauale.

Kuigi Timmo nimetab mahepõllumajandust omamoodi puhkuseks, peab ta oluliseks ka mahetootmistehnikate õppimist. Palju õpib tema sõnul aga tootmise käigus ning ka praegu seisab Timmol ees ühe kehvaks osutunud mustsõstrasordi väljajuurimine.

Võru maakonnas on huvi mahetoidu vastu kasvamas. Seda toetab ka sõlmitud kokkulepe, et aastaks 2024 oleks haridusasutustes pakutavast toidust 20 protsenti valmistatud mahetoorainest.

Märksõnad
Tagasi üles