:format(webp)/nginx/o/2022/11/11/14954838t1h3f28.jpg)
- Riho Tiiveli haridus pärineb kunsti- ja disainivaldkonnast.
- Hiljuti sai temast Võrumaal Väimelas asuva kompetentsikeskuse Tsenter juht.
- Tiivel plaanib keskuse haaret varasemaga võrreldes veelgi laiendada.
Oktoobris asus Võru lähedal Väimelas tegutseva kompetentsikeskuse Tsenter juhina tööle tootedisaineri haridusega Riho Tiivel. Uus juht loodab Tsentri arendada veelgi enam puidualaste teadmiste koondumiskohaks, millest sünniks kasu nii Eesti puidutööstusele kui valdkonnas tegutsevatele partneritele lähiriikides.
Milline oli teie teekond Tsentrisse?
Kui töötasin Pallase mööbliosakonnas, sattusin Tsentrisse juba siis, kui see oli äsja sündinud. Külastasime tookord ka Võrumaa kutsehariduskeskuse tehnomaja ja kogu õppekompleks jättis väga hea mulje. Mõni inimene nendest, keda Tsentris juba esimese külaskäigu ajal nägin, on majas ametis nüüdki.
Eelmises töökohas oli meil Tsentri ja Võrumaa kutsehariduskeskusega mitu koostööprojekti. Nii et alates Tsentri loomisest on see olnud mul erialast lähtuvalt silmapiiril.
Kui Facebook kuvas mulle ühel hetkel reklaami, et otsitakse uut juhti, panin selle kalendrisse, kandideerisin ja siin ma nüüd olen.
Tsentrile uue juhi leidmine võttis omajagu aega. Mis võis olla selle põhjus?
Püüdleme selle poole, et olla puidualase innovatsiooni eestvedaja Lõuna-Eesti piirkonnas, ja selline eesmärk vajab võimekaid inimesi. Nemad aga liiguvad tihti sinna, kus suurem teenistus ja võimaluste võrgustik.
Puutusin samasuguste personaliotsingu probleemidega kokku ka Pallases, kus isegi Tartu ei suutnud tippspetsialistide peibutamises konkureerida Tallinnaga.
Olen kuulnud, et esialgsete otsingute käigus püüti kompetentsikeskusele leida juhti lokaalsemalt, et anda võimalus lähikonnas toimetavatele talentidele.
Kuidas saate Tsentris rakendada oma kunstiharidust?
Kunsti- ja disainiharidus annab parema arusaamise objektide loogikast, kujust, värvidest ja taustsüsteemist, mis on seotud ka semiootikaga ning päädib tajumise keeruka maailmaga.
Kui loovkunstiline pool siduda inseneride ja projektimaailmaga, võiks tulemus olla suurepärane sümbioos, millest sünnib kasu nii ettevõtjatele kui haridusele.
Millised tooted võiksid olla puidutööstuse valdkonnas edukad?
Sellele küsimusele ei ole ühest vastust. Tõeliselt hea toode võiks olla ajatu, vastupidav, oma kultuuriruumi sobiv ja funktsionaalne ehk töötav. Keskkonda ja tulevikku laiemalt silmas pidades peaks toode alluma ringmajanduse põhimõtetele.
Paraku vaatavad lõpptarbijad ka paljusid muid aspekte, millest olulisim on hind.
Milliste ettepanekute ja ideedega võivad ettevõtjad Tsentrisse pöörduda?
Seda võivad teha kõik ettevõtjad, kel soov luua uut puiduga seotud toodet. Aga ka need, kes soovivad arendada või katsetada olemasolevaid lahendusi. Tahame teha ja pakkuda kahepoolset koostööd, kus mõlemad pooled arvestavad teineteise vajadustega.
Üks praegu käsilolev on hästi põnev, aga see on paraku firmasaladus. Salastatuse katte alla jääb enamik arendustöid, mis meilt ettevõtete baasil läbi käib.
Ettevõtjatele on meie uksed selles mõttes alati valla, et nad võivad tulla ja Tsentrit informeerida, millist teenust või abi nad lisaks seni pakutule veel ootavad.
Millega saab kompetentsikeskus ettevõtjaid täpsemalt aidata?
Praegu on majasisesed rõhuasetused viimistlusvaldkonnal, tootearendusel, robotiseerimisel, prototüüpimisel ja koolitustel. Pakume tootearenduse nõustamisi, esimene kohtumine on tasuta.
Tsentri kontaktide võrgustik on üle-eestiline ja saame ettevõtjaid aidata väga laias puiduvaldkonna spektris.
Milline on olnud kõige põnevam projekt, milles olete osalenud?
Üks praegu käsilolev on hästi põnev, aga see on paraku firmasaladus. Salastatuse katte alla jääb enamik arendustöid, mis meilt ettevõtete baasil läbi käib.
Tsentriga mitte seotud projekte on olnud viimase 15 aasta jooksul väga palju ja midagi erilist välja noppida on suhteliselt võimatu. Väga loodan, et kõige põnevam projekt on alles ees.
Kas plaanite müüa oma kompetentsi ka välisriikidesse?
On tore mõelda, et Tsenter kasvab tippkeskuseks, kuhu leiavad tee ettevõtted ja huvilised ka lähiriikidest. Juba praegu on rahvusvaheline koostöö olemas.
Mõnes rahvusvahelises projektis oleme olnud ainuke organisatsioon, kus on võimekus reaalne prototüüp valmis teha – joonestamisest valmis tooteni.
Mis muutub teie jaoks uuel eurotoetuste perioodil?
Võtame päevakorda roheteemad, sealhulgas jäätmemajanduse ja tehnoloogilised võimalused. Üritame prognoosida ka tulevikutrende ning astume samme, et ühildada puidutööstust liitreaalsuse ja robotitega. Sellele lisaks proovime endiselt pakkuda seni aja jooksul kogutud kompetentsi.
Millist laadi uudiseid võib Tsentrilt lähiajal oodata?
Oleme tegelemas töökoha robotiseerimise teemaga. Peagi saab kajastatud ka info, mis käib kohe-kohe Tsentris valmiva kontorisuunitlusega moodulmööbli kohta.
Lööme aktiivselt kaasa 25.–27. novembril Tallinnas toimuval puiduhäkatonil Garage48, mis seekord on pühendatud Ukraina ülesehitamise teemadele. Lisaks seisavad ees mõned uute trendidega seotud messide külastused.
Tulemas on veel nii mõndagi põnevat ja need, kes tahavad uudistega kursis olla, saavad jälgida kompetentsikeskuse veebilehte või tulla Tsentrisse külla.
RIHO TIIVEL
- Sündinud 1978. aastal.
- Läbinud Tartu kunstikooli õppekava vana mööbli restaureerimise ja uue kujundamise erialal. Pärast seda omandas ta Eesti kunstiakadeemias tootedisaini magistrikraadi ja töötas viimati disainivaldkonna õppejõuna kõrgema kunstikooli Pallas mööbliosakonnas.
- Lisaks õppejõutööle oli Tiivel samas õppeasutuses ka mööbliosakonna juhi abi ning koordineeris nii osakonna personalitööd kui organisatoorset poolt.