K, 7.12.2022

Valgamaa rajakaamerasse jäi korraga viis ilvest

Lõuna-Eesti Postimees
Valgamaa rajakaamerasse jäi korraga viis ilvest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viis ilvest jäid Valgamaal korraga rajakaamerasse.
Viis ilvest jäid Valgamaal korraga rajakaamerasse. Foto: Kuvatõmmis

Valgamaal Riidaja jahipiirkonnas jäädvustas rajakaamera koguni viis ilvest korraga.

Eesti jahimeeste seltsi hinnangul on mõni aeg tagasi madalseisus olnud ilvesepopulatsioon Eestis tugevalt jõudu kogunud ja järjest rohkem saabub infot ilveste tegemiste kohta üle kogu riigi.

Rajakaamera omaniku Urmas Tekkeli sõnul on seesugune vaatepilt seni siiski veel üsna haruldane. «Minu kogemusel on see esmane juhus, kus kaamerasse satub koguni viis ilvest. Tõenäoliselt on söödaplatsil maiustavad ilvesed üks pere, eemal uudistavad üksikud kaaslast otsivad isendid,» arvas Tekkel.

Ilvesed on kiskjad, kelle põhilised saakloomad on jänesed ja metskitsed, aga sobivad ka närilised, linnud ja teised kiskjad, näiteks kährikud ja rebased. Talvel eelistavad ilvesed jahtida sõralisi.

Iga isase territooriumil elab mitu emast. Kuigi ühel isasel on mitu emast, võtab isailves poegade kasvatamisest osa, õpetab, hooldab ja toidab neid vahel. Ilvesepojad jäävad ema juurde mitmeks aastaks, lahku minnakse vaid toidunappuse pärast.

Ilvesel sünnib 2,5 kuud pärast «pulmi» tavaliselt üks kuni kolm poega, mõnikord võib neid olla ka viis. Ema imetab poegi kaks kuni neli kuud, siis hakkab neile õpetama lihasöömist. Emailves lõpetab imetamise, kui pojad on umbes pooleaastased.

Märksõnad
Tagasi üles