L, 4.02.2023

Loodusrahvas kogub allkirju Nursipalu polügooni laiendamise vastu

Arved Breidaks
, reporter
Loodusrahvas kogub allkirju Nursipalu polügooni laiendamise vastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahvas tänavusel Lindora laadal.
MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahvas tänavusel Lindora laadal. Foto: Arved Breidaks

Vabaühendus Kagu-Eesti Loodusrahvas algatas veebilehel rahvaalgatus.ee petitsiooni kaitseväe Nursipalu harjutusväljaku laiendamise vastu, viies selle teema ka riigikogu riigikaitsekomisjoni lauale.

«Petitsiooni peamine eesmärk on teadvustada avalikkusele probleemi olemasolu,» märkis algatuse üks vedajaid, Antsla vallavolikogu liige Kaspar Kurve (Rohelised). «Lisaks hoomamatule kahjule, mida harjutusväljaku laiendamine tekitab neile 21 perekonnale, kes on sunnitud oma kodud jätma, on selge, et see plaan avaldab negatiivset mõju tervele Võrumaale.»

Petitsioonis nõutaksegi ei rohkemat ega vähemat kui harjutusvälja laienduse protsessi peatamist ja uue algatamist heade planeerimis- ja kaasamistavade kohaselt.

Pühapäeva pärastlõunaks oli petsitsioonile digiallkirja andnud üle 1000 inimese, teiste seas näiteks Jaan Tootsen, Jalmar Vabarna, Kauksi Ülle, Mari Kalkun, Peeter Laurits, Remo Savisaar. Ka on petitsiooniga liitunud metsakaitsjad MTÜdest Eesti Metsa Abiks ja Päästame Eesti Metsad.

«Kui algatus kogub 1000 digiallkirja, on riigikogu komisjon, ilmselt riigikaitsekomisjon, kohustatud selle teema oma päevakorda võtma ning kohustatud kaasama ka petitsiooni algatajad ja nende poolt välja pakutud eksperdid,» lisas Kaspar Kurve.

Kaitseministeerium avalikustas esmaspäeval Nursipalu harjutusväljaku arendamise kava, mis näeb ette polügooni laiendamist 9000 – 10 000 hektarile. Sealjuures plaanib riik üles osta umbes paarisada erakätes olevat kinnistut metsa- ja põllumaad, aga ka 21 kinnistut, kus asuvad inimeste kodud.

«Kogu protsess on lükatud käima valedel alustel, ülevalt alla, kaasamata ning kiirustades,» ütles Kurve. «See ei ole pelgalt Võrumaa probleem ning me ei tohi selliste asjaajamise praktikatega oma riigis leppida.»

Allkirja saab petitsioonile anda 29. detsembrini.

Märksõnad
Tagasi üles