Kohus tühistas otsuse sulgeda Pühajärve põhikool

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Postimees/Scanpix

Tartu halduskohus tühistas täna, 7. märtsil Otepää vallavolikogu 23. novembri 2011 otsuse, mille kohaselt peaks Pühajärve põhikool (PPK) lõpetama tegevuse selle aasta 31. augustist.

Koos PPK tegevuse lõpetamisega otsustas vallavolikogu sama põhikooli 1.–3. kooliastme liita Otepää gümnaasiumi ja lasteaiarühma Otepää lasteaiaga.

Kohus mõistis vallalt kaebajate kasuks välja menetluskulud 9479,49 euro ulatuses.

Vallavolikogu otsuse vaidlustas kohtus 10 lapsevanemat, kelle arvates rikub otsus nende õigust saada oma lastele haridust ja õigust heale haldusele.

Kohus leidis, et otsus PPK tegevuse lõpetamise kohta on tehtud kiirustades ja kõiki asjaolusid kaalumata. Leidis tuvastamist, et otsus on vastuolus Otepää valla haridusvõrgu arengukavaga aastateks 2011–2016 ja Valgamaa koolivõrgu arengukavaga aastateks 2009-2012.

Valla arengukava järgi peab vallavalitsus igal aastal analüüsima hetkeolukorda ning ühendab vajadusel järk-järgult vastavalt kooli astuvate õpilaste arvule PPK Otepää gümnaasiumiga. Kohtu hinnangul ei ole vallavolikogu nõuet järginud, vaid otsustanud ühendada koolid korraga 31. augustist 2012. Lisaks ei näe maakondlik arengukava ette PPK sulgemist.

Vallavolikogu on haridusvõrgu ümberkujundamise peaargumendiks toonud kokkuhoiu. Otsuse seletuskirja kohaselt kaasneks haridusvõrgu ümberkorraldamisega 2011/2012. aastal haridusteenuse kvaliteedi tõus ja vallaeelarve kulude kokkuhoid 2010. aasta eelarve täitmise põhjal kokku 157 557 eurot.

Samas ei sisalda otsus ega seletuskiri arvutuskäiku, kuidas sellise tulemuseni jõuti. Samuti ei saa kohtu hinnangul ainult majandusliku kokkuhoiu eesmärgist tuletada õigustust maakoolide sulgemisele.

Eelnõu seletuskirjas on väidetud, et PPK õpilaste arv on vaatamata kooli töö kõrgele kvaliteedile järsult langemas. Ka sellega kohus ei nõustunud. Põhikooli õpilaste arv on aastast 2008 püsinud stabiilsena. Käesoleval õppeaastal õpib PPKs 90 õpilast.

Otsuses puudub kohtu sõnul ka analüüs, mis arvestaks valla demograafilisi trende ja millest saaks järeldada koolide liitmise põhjusi. Kohtu arvates peaksid 90 õpilasega põhikooli sulgemiseks olema erakordselt kaalukad argumendid nagu madal õppekvaliteet või kohaliku omavalitsuse võimetus kooli üleval pidada. Kohtule esitatud materjalidest nähtuvalt puudub rahaline takistus kooli tegevust jätkata.

Samuti tuvastas kohus, et rikutud on menetlusreegleid, kuna vallavolikogu ei saatnud otsuse eelnõud haridus- ja sotsiaaltöö komisjonile ega teistele komisjonidele läbivaatamiseks. Sellega jäeti läbimata valla põhimäärusega nõutav istungieelne menetlus.

Lisaks märgib kohus, et sulgemisotsuse eelnõu algatamisest vastuvõtmiseni kulus 16 päeva, seega läbis eelnõu volikogu menetluse sisuliselt muutumatul kujul. Kohtu hinnangul ei saa sellist aega niivõrd olulise regionaalpoliitilise ja haridusliku küsimuse vastuvõtmiseks pidada mõistlikuks.

Kohus tõdes, et otsuse tegemisel ei ole lastevanemate ja õpilaste elukorraldusega seotud asjaolusid peetud vajalikuks isegi välja selgitada, PPK lastevanemaid ei kaasatud otsuse menetlusse ning teavitamine toimus tagantjärele ja üldsõnaliselt.

Otsus on vaidlustatav 30 päeva jooksul.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles