L, 4.02.2023

Anne Veesaar koondab Valgamaa setosid

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Anne Veesaar koondab Valgamaa setosid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anne Veesaar peab oma seto juuri tähtsaks.
Anne Veesaar peab oma seto juuri tähtsaks. Foto: Erakogu

Nooruses Valgas elanud seto verd näitleja Anne Veesaar sai hiljuti Setomaa sootskadelt ülesande kokku koguda Valgamaal elavad seto juurtega inimesed ja korraldada nende kokkusaamine.

«Olen uhke, et sootskad selle ülesande mulle andsid,» kinnitas Veesaar. «Rändsetode järeltulijana ongi minu kohus Valgamaa setod kokku hõigata.»

Setosid on vaja Veesaare sõnul koondada, et säilitada keelt, kultuuri ja pärimust. «Pealinnas ja selle ümbruses elavad setod on koondunud leelokooridesse, seltsingutesse, kultuurirühmadesse: nii võiks olla ka mujal. Juba on toimunud kokkusaamised Ida-Virumaal ja Viljandimaal, nüüd siis Valgamaal. Setod, võtke minuga ühendust, mis iganes kanalite kaudu, ja siis trehvame jaanuari lõpus Valgamaal!» kõlab tema üleskutse.

Näitleja ise soovis seitsme-kaheksa aasta eest mõne Tallinna leelokooriga liituda, aga ei teadnud, kellega ühendust võtta. «Mul lihtsalt vedas: kohtusin kaubanduskeskuses sugulasega, kes ütles, et tulgu nende koori. Leelotan Siidisõsarõtõs tänaseni. Kindlasti on setosid, kes heietavad samu mõtteid ja soovivad kuuluda mõnda seltsi. See kokkusaamine võib neid aidata.»

Kuigi viimase rahvaloenduse andmetel on Valgamaal 1090 seto juurtega inimest, ei looda Veesaar neid kõiki kokku saada. «Kui tuleb kas või viis inimest, on see juba kena hulk ja saame plaani pidada. Kui meie hulgas on sõnoline, teeme leelokoori. Kui leidub pillimees, hakkame tantsima. Sootskad ja pillimehed Setomaalt tulevad kohale ja koosolemise lõpuks peame maha korraliku kirmase.»

Märksõnad
Tagasi üles