Margot Suur pälvis muusikahariduse edendaja tunnustuse

LEPM
Copy
Räpina ja Põlva muusikakooli õpetaja Margot Suur
Räpina ja Põlva muusikakooli õpetaja Margot Suur Foto: Marika Klimberg-Hyötyläinen

Riho Pätsi koolimuusika fond tunnustas reedel muusikahariduse edendajaid. Laureaatide seas on ka Räpina ja Põlva muusikakooli vokaalpedagoog Margot Suur.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi 2022. aasta laureaadid on instrumendiõpetaja Tuule Kann (Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakool), vokaalpedagoog Margot Suur (Räpina ja Põlva muusikakool) ning helilooja Sirje Kaasik.

Fondi tunnustusüritus toimus 2. detsembril Eesti Teaduste Akadeemia saalis. Laureaaditunnistuse juurde kuulub ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ja stipendium 800 eurot.

Margot Suur on Räpina ja Põlva muusikakoolide vokaalpedagoog. Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse liikme Kristi Kiilu sõnul toovad Margoti kolleegid esile tema läbimõeldud ja süsteemseid tunde ning huvitavaid kontserte.

«Margot Suure tööd on erinevate aunimetuste ja preemiatega korduvalt tunnustanud ka kohalik omavalitsus. Lisaks võtab Margot oma õpilastega pidevalt osa lauluvõistlustest ning tema õpilased on saavutanud lugematul hulgal auhinnalisi kohti nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel,» rääkis Kiilu.

Mitmed Suure õpilastest on valinud laulmise ka oma erialaks, neist tuntuim on Kristi Raias, artistinimega Rita Ray.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi asutasid 26. juunil 2002. aastal institutsioonide esindajad, kellega R. Päts (1899–1977) oli eluajal tihedalt seotud: Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Ülikool, Koolibri Kirjastus, Eesti Raadio ja Eesti Muusikaõpetajate Liit. Fondi tegevuse siht on koolimuusika rajaja, helilooja, uurija, publitsisti ja dirigendi professor Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.

Aastatel 2002–2022 on fondi laureaaditiitli pälvinud 94 silmapaistvat muusikahariduse edendajat muusikaõpetaja, instrumendiõpetaja, helilooja, muusikapedagoogika uurija ja koolimuusika edendaja valdkonnas. Lisaks laureaatide tunnustamisele on Fond osutanud kaasabi mitmete muusikahariduslike projektide elluviimisele.

2006. aastal avati Tallinna Ülikoolis Riho Pätsi nimeline auditoorium, mille sisustamisele aitas fond kaasa uhiuue „Estonia“ tiibklaveri ning Orff-instrumentaariumi näol. Fondi eestvõttel avati R. Pätsi bareljeef Tallinna Ülikooli Riho Pätsi nimelises auditooriumis, 2013. aastal mälestustahvel Tallinna 21. Kooli välisfassaadil. Selles koolis töötas ta muusikaõpetajana 1923–1937. 1930ndatel kuulus Päts Johannes Käisi kooliuuenduslaste töörühma ning oli muusikaõpetuse sisu uuendaja.

2009. ja 2019. aastal tähistati R. Pätsi sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga „Muusikakasvatuse minevik ja tänapäev“, millega kaasnesid tema elu ja tegevust kajastavad näitused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis, Tallinna Ülikoolis ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Fondi toel on välja antud 12 trükist, millesse kuuluvad tema helilooming ja muusikapedagoogilised kirjutised.

Fondi toetajad on Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Ülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Koolibri Kirjastus, Eesti Autorite Ühing, Eesti Kultuurkapital.

Tagasi üles