L, 4.02.2023

Hulk punamonumente läheb taaskasutusse

Tiit Loim
, reporter
Hulk punamonumente läheb taaskasutusse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uus neutraalne hauatähis, mis mitmes kohas senise asemele pannakse.
Uus neutraalne hauatähis, mis mitmes kohas senise asemele pannakse. Foto: Riigikantselei

Riigikantselei töörühm väljastas hiljuti oma hinnangud, mida teha enam kui 300 Eestis asuva punamonumendiga. Kunstilise või ajaloolise väärtusega monumendid leiavad koha muuseumis, ülejäänud aga lähevad taaskasutusse. Taaskasutus tähendab monumentide puhul lõhkumist ja kivipurust millegi uue ehitamist.

Töörühm kaardistas 322 mälestusmärki ja hauatähist. Üle 50 neist, millele hinnang anti, asuvad Lõuna-Eesti kolmes maakonnas. Osa neist leidis töörühm olevat neutraalsed, ent osa tuleb teisaldada ja mõnel tähis neutraalsega asendada.

Valitsuse meedianõunik Jevgenia Värä lausus, et kaardistatud objektidest 213 on sõjahauad koos mälestisega. Hauata mälestusmärke on kaardistatud 96, mälestustahvleid viis ning muid objekte kuus. Hindamise alamtöörühm andis soovituse eemaldada või asendada 244. 74 objekti hinnati neutraalseks ning nende säilitamine või eemaldamine on omaniku otsustada. Tänaseks on juba eemaldatud 57 objekti. Kaitseministeeriumi sõjahaudade komisjon on teinud otsuse ümber matta 54 ühishauda.

Märksõnad
Tagasi üles