L, 4.02.2023

Alampalk tõuseb 725 euroni

Lõuna-Eesti Postimees
Alampalk tõuseb 725 euroni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uuest aastast tõuseb alampalk. Foto on illustreeriv.
Uuest aastast tõuseb alampalk. Foto on illustreeriv. Foto: Arvo Meeks

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil 2023. aasta töötasu alammääraks 725 eurot ja minimaalseks tunnitasuks 4,30 eurot, millega tõuseb alampalk 71 euro võrra.

«Pean oluliseks meie töötasu alammäära kujundamise traditsiooni, kus tööturu osapooled selle omavahel kokku lepivad. Tunnustan sotsiaalpartnereid selle kokkuleppe saavutamise eest. Alampalga järjepidev tõus on oluline, et parandada ka vähekindlustatute toimetulekut,» ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson.

«Euroopa Liidu direktiiv annab meile ka soovitusi õiglase miinimumpalga kohta, mis loob ootuse kiiremaks alampalgatõusuks ka Eestis. Õiglane miinimumpalk võiks ülejärgmisel aastal olla 900 eurot, sealt edasi juba 1000 ja lõpuks 1200. Kiirema tõusu saame kokku leppida juba järgmisel aastal,» lisas ta.

Töötasu alammäär tugineb Eesti ametiühingute keskliidu ja Eesti tööandjate keskliidu vahel 29. septembril sõlmitud kollektiivlepingule, millega sotsiaalpartnerite keskorganisatsioonid leppisid kokku töötasu alammäära tõstmises 2023. aastal.

Maksu- ja tolliameti andmetel oli 2022. aasta kaheksal kuul 15 900 täisajaga töötajat, kes teenisid töötasu alammäära 654 eurot, moodustades sellega 3,3% kõigist töötasu saanud töötajatest. Lisaks sellele teenis ühes kuus keskmiselt 17 250 täisajaga töötajat töötasu vahemikus 655 kuni 724 eurot, mis moodustab 3,5% töötajatest.

Töötasu alammäära tõus 71 euro võrra 654-lt eurolt 725-le eurole toob rahandusministeeriumi hinnangul riigieelarvesse täiendavat maksutulu 16 miljonit eurot.

Töötasu alammäära tõus toob kaasa töötasude ja palga tõusu era- ning avalikus sektoris. Samuti suurenevad töötasu alammääraga seotud hüvitiste summad, näiteks tõuseb vanemahüvitis ja lapsepuhkuse tasu.

Samuti võib töötasu alammäära tõus tuua kaasa ka kohalike omavalitsuste makstavate toetuste ning hüvitiste tõusu, kuid mõjutada ka pakutavate teenuste hindu, nagu näiteks lasteaia kohatasu, kui kohalik omavalitsus on need sidunud töötasu alammääraga. Elatise miinimum summa ei ole alates tänavusest aastast enam seotud töötasu alammääraga. Lisaks aitab töötasu alammäära tõus kaasa vähekindlustatud isikute toimetuleku paranemisele.

Märksõnad
Tagasi üles