/nginx/o/2022/12/09/15014641t1hfb45.jpg)
Endine Valga vallavanem ja nüüdne vallavolikogu liige Ester Karuse sai detsembri esimesel päeval poisslapse emaks. Nüüdseks on beebile välja valitud ka nimi: see on Samuel.
Karuse tõi lapse ilmale Tartu ülikooli kliinikumis. Sündides kaalus poiss 3355 grammi. Nimeks sai talle Samuel, lühemalt Sam või Säm. Värske ema sõnul oli ta sünnituseks valmistunud õppematerjale lugedes ning osales ka niinimetatud pehme sünni kursusel ja perekoolis.
«Kaasa aitasid soovitused lähedastelt, mistõttu olin sünnitamise eel võrdlemisi rahulik. Loomulikult tundsin päris sünnitustegevuse käigus ka veidi ärevust, aga eks see käib protsessi juurde,» meenutas Karuse. «Kõik kulges väga loomulikult ja keha sai sünnitusega ise hakkama, mis mind muidugi rõõmustas. Suur abi oli ka ämmaemandast ja elukaaslasest ning kliinikumi personalist.»
Rasedus kulges kergelt
Rasedus kulges tema sõnul üllatavalt muretult. «Kõiki neid rasedusega kaasnevaid hirmujutte kuuldes hakkasin vahepeal peaaegu et kahtlema, kas ma üldse rase olengi. Kõik raseduse trimestrid möödusid kõrvalnähtudeta, ainult kõhu kasvamine paistis silma.»
Valgas oli kohaliku haigla sünnitusosakonna sulgemise ajal juttu murest, et Tartu kliinikumi sünnitusmaja on justkui konveier, kus kõigile tähelepanu ei jagu. Karuse kogemus seda siiski ei kinnita, personal oli tema sõnul professionaalne. «Mul on väga kahju, et Valga haiglas sünnitusosakond 2018. aastal suleti. Konveieri kuulujuttu olin kuulnud isegi, kuid minu isiklik kogemus oli väga positiivne,» rääkis Karuse.
«Otsustasin kasutada eraämmaemanda teenust, seega sain personaalset lähenemist kogeda juba enne sünnitama minekut, arutades läbi võimalusi ja soove. Haiglasse minnes teadsin, kes mind seal ees ootab, kuid ega temata poleks ka sünnitamata jäänud, sest suuremate sünnitajate arvu korral on ka haigla personali rohkem. Kuigi minu poja sündimise päeval oli sündide arv suur, ei jäänud kordagi muljet, et osakond oli väga hõivatud.»
Poliitik Ester Karuse: «Kõige imelisem asi on olnud oma lapse imetamine. Arvan, et see on parim viis luua tugev side ja uue ilmakodaniku immuunsus.»
Esimestes lapsega koos veedetud päevades on Karuse sõnul olnud omajagu teadmatust, ent nüüd on tunne üha paremaks ja kindlamaks muutunud.
«Kosume koos lapsega kenasti ja õpime iga päev teineteist üha paremini tundma. Beebiga on selles mõttes ikkagi lihtne, et kui ta nutab, on mõni lihtsatest vajadustest rahuldamata. Ta kas soovib rohkem lähedust, on kõht tühi või mähkmed mustad. Kõige imelisem asi on olnud oma lapse imetamine. Arvan, et see on parim viis luua tugev side ja uue ilmakodaniku immuunsus.»
Karuse kandideerib ka kevadistel Riigikogu valimistel. Lapse kasvatamisel tulevad sel ajal appi lähedased. «Usun, et töö- ja pereelu on võimalik ühitada ning igakülgne tasakaal säilitada. Näiteid väikeste lastega poliitikutest on ju mitu. Arutasime need olulised teemad elukaaslasega juba enne lapse sündi põhjalikult läbi.»
Lapse isa on valmis võtma ka isapuhkust
Lapse isa on Karuse elukaaslane Siim Sibrits, kes töötab politseis. Kui olukord seda nõuab, plaanib mees Estri sõnul ka isapuhkust võtta. Esimestel nädalatel aga tegelevad titaga mõlemad vanemad, üksi tegutsemist ei kujutaks noor ema enda sõnul ette. «Viimasel ajal räägitakse palju sünnitusjärgsest depressioonist. Siinkohal ongi elukaaslasel hästi suur roll, et uues olukorras teineteisele toeks olla. Samas on lahe näha, et isade roll laste kasvatamisel muudkui suureneb.»
Lapse sünd on Karuse sõnul suursündmus ilmselt tervele perele. Praegu tunneb ta suurt rahulolu sellest, et lapse ja tema endaga on kõik hästi. Samuti tunnetab ta vastutust, et uuele ilmakodanikule vaid parimat pakkuda.
«Ma ei oska seda tunnet võrrelda ei kõrgkooli lõpetamise ega mingil ametipositsioonil töötamisega,» nentis noor ema. «Usun, et maailmapilt ja -tunnetus muutuvad järk-järgult lapsega koos kasvades. Eks teatud asjad muutusid elus tähtsusetuks, kui suurim õnn värskelt mu rinnale asetati.»