Isegi sõja lõppedes jäävad paljud Ukrainast Eestisse saabunud siia pikemaks ajaks ja mingi osa neist ei pöördugi kodumaale tagasi.
Sõjapõgenike võimalik Eestisse elama asumine lükkab Eesti rahvastiku vähenemist küll edasi, kuid ei hoia seda ära. Et rahvaarv 2100. aastaks ei kahaneks, on vaja kas praegu prognoositust 10 protsenti suuremat sündimust või suuremat sisserännet kogu sajandi jooksul.
Oluline on ka põgenike mõju rahvastiku vanuselisele jaotusele. Kolmandik Eestisse jõudnud sõjapõgenikest on lapsed ja täiskasvanutest 91 protsenti on statistikaameti andmetel tööealised.
Aasta alguseks oli näiteks Valgamaal töö leidnud 158 maakonna sõjapõgenikku. Lisaks on 149 ennast registreerinud töötuks (11 protsenti kõigist Valga maakonna töötutest) ning 159 Ukraina õpilast alustanud õpinguid kohalikes haridusasutustes.
Tööturu mõttes on oluline tööealiste ja vanemaealiste suhtarv. Sõjapõgenike sisseränne aitab tööealiste ja vanemaealiste suhtarvu parandada 2060. aastateni, seejärel mõju taandub. 90 000 põgeniku Eestisse elama jäämine tähendaks, et 2030. aastal oleks 50 000 tööealist rohkem, mis tähendab, et ühe vanemaealise kohta oleks 2,69 asemel 2,85 tööealist. Samas on tööealistest sõjapõgenikest suurem osa väikeste lastega naised, kelle töövõimalused on piiratud.
Oluline on, kui palju sünnib sisserändajatel lapsi. Suure sündimuse püsimist uues elukohas mõjutavad lähteriigi kultuurilised tegurid, näiteks ema, isa ja teiste pereliikmete sotsiaalsed rollid, pere suurus, pereliikmete ja põlvkondadevahelised suhted.
Teise põlvkonna esindajate keskmise laste arvu vähenemise toovad kaasa aga hariduse ja tööturuga seotud tegurid, kuna isiklikud ambitsioonid ja laste saamise kulukus lükkavad esimese lapse sünni edasi ja lõpuks on ka keskmise pere suurus väiksem.