T, 7.02.2023

FOTOD ⟩ Räpinas otsiti osatäitjaid Leevaku suvelavastusse

Maarius Suviste
, reporter
Räpinas otsiti osatäitjaid Leevaku suvelavastusse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Räpina loomemajas leidis aset Leevaku suvelavastuse «Leevaku kullakaevur» korraldajate ja kohalike teatrihuviliste kohtumine, kus seati sihte ning räägiti eesootavast etendusest.

Tegemist on kogukonna etendusega, mille algidee sündis 2021. aasta suvel Leevaku kodukandipäeval kohalike elanike ning Leevaku juurtega näitlejate Tiina Mälbergi ja Karl Robert Saaremäe spontaansest vestlusest Leevaku korstna jalamil.

«Nimetame seda kogukonna etenduseks, sest näidend on kirjutatud Leevaku külas tegutsenud ajalooliste isikute alusel,» ütles Leevaku kandi kogukonna esindaja ja üks teatriprojekti vedajatest Kairi Kasearu. Ta lisas, et põimitud on ajaloosündmused ja küla tegemised Vabadussõja eelsest ja järgsest perioodist ning seos on ka tänapäevaga.

Näidendi autor on Piret Saul-Gorodilov. Ta käis eelmise aasta kevadel ja suvel Räpina vallas Leevakul inimestelt mälestusi kogumas, töötas läbi memuaare ning arhiivimaterjale. Suur abi näidendi valmimisel on olnud ka koduloouurija Asta Pintsaare kogutud materjalidest ja kirjutatud ülevaadetest, märkis Kasearu.

Kaasatakse palju kohalikke elanikke

Laupäeval Räpina loomemajas toimunud kohtumisele, kus said kokku suvelavastuse korraldajad ja eri vanuses teatrisõbrad, olid oodatud kõik huvilised. Näidendi lavastaja Marko Mäesaar tutvustas suvelavastuse «Leevaku kullakaevur» olemust ja rolle ning otsis rollidesse sobivaid osatäitjaid.

«Osatäitjaid soovime eelkõige leida oma piirkonna inimeste seast, kes on varem osalenud harrastusnäitlejatena erinevates tükkides, kuid ka näiteks õpilasteatri tegijaid,» ütles üks teatriprojekti vedajatest Kairi Kasearu. «Rolle on erinevaid, alustades lastest kuni väärikas eas inimesteni – nii nagu külas ikka, kõik on esindatud.»

Kairi Kasearu,

üks teatriprojekti vedajatest

«Nimetame seda kogukonna etenduseks, sest näidend on kirjutatud Leevaku külas tegutsenud ajalooliste isikute alusel.»

Tema sõnul on kogu idee ehitatud üles kohalike inimeste kaasamisele. «Sellise suure projekti ettevõtmiseks on vaja kõigi abi ja toetus. Üks asi on laval esinemine, kuid taustajõududena on vaja kaasata kaks-kolm korda rohkem inimesi, kui seda laval näeme,» ütles Kasearu.

Lavale astuvad ka Tiina Mälberg ja Viire Valdma

Korraldajad tahavad pakkuda elamusüritust, see tähendab, et lisaks etendusele on plaanis pakkuda kohalikku toitu ja müügiks kohaliku piirkonna tooteid.

«Leevakul on olnud nii villaveski, jahuveski, saeveski, kõrts, mitu poodi, vallamaja, telliskivivabrik – sellest tuleb juttu ka etenduses. Seega proovime ka külastajatele pakkuda tooteid, mis seostuvad kunagise ajalooga – näiteks teraviljatooteid,» sõnas üks korraldajatest. «Lisaks looduslikult kaunis keskkond ja meie vaatamisväärsused on kõigile külalistele uudistamiseks.»

Kairi Kasearu sõnul on elukutselistest näitlejatest praegu kindlad kokkulepped olemas Tiina Mälbergi ja Viire Valdmaga. «Lavastaja soovib kaasata veel kaks elukutselist näitlejat,» lisas ta.

Etendust mängitakse Leevaku külas ja tuleb esitamisele kaheksal korral juuli lõpus ja augusti alguses.

Märksõnad
Tagasi üles