Tomi Saluveer: mõjukad kui eeskujud

Tomi Saluveer
, reporter
Copy
Tomi Saluveer
Tomi Saluveer Foto: Arvo Meeks

Lõuna-Eesti Postimehe mõjukate edetabelis seni viiel aastal trooninud poliitikutelt on valimiste aastal liidrikoha võtnud Setomaale elama asunud ja kogukonna elu elavdav lauljanna Lenna Kuurmaa. Talle järgnevad Ukraina sõja päeviku pidamisega silma paistev Igor Taro ja juba üheksa aastat Võru linna juhtinud Anti Allas.

Valisime piirkonna mõjukamaid inimesi juba kuuendat aastat. Pingerea koostamisel osalevate rahvaesindajate jätkuv aktiivsus näitab, et 2017. aastal alguse saanud ettevõtmine on olnud jätkusuutlik ning säärane ülevaatlik tabel siinsetest tublidest meestest ja naistest läheb inimestele korda.

Kuus aastat on nõnda pikk aeg, et täna tasub meenutada ka seniseid mõjukaid. Kahel esimesel aastal järjest oli Lõuna-Eesti mõjukate edetabelis esikohal riigikogu liige Ivari Padar. Kõige stabiilsemalt on aga nimekirja tipus olnud Võru meer Anti Allas, kes oli 2019. aastal esimene, kolmel aastal teine, korra neljas ja tänavu kolmas.

Kultuuri valdkonnast paistab paremusjärjestuses silma Jalmar Vabarna, kes olnud neljal korral esinelikus. Sportlastest on kõrgetel kohtadel olnud Magnus Kirt. Ettevõtjatest aga Kuldar Leis, kes oli mõjukaim 2021. aastal ning olnud veel neljal korral esikümnes. Naistest noppis 2020. aastal võidu Anneli Ott, esikümnes on olnud ka Liina Kersna, Mari Kalkun ja Monika Rogenbaum.

Kui koroona-aastatel tõusis haigla- ja sotsiaalvaldkonna töötajate prestiiž, siis Ukraina sõja ajal kuulame rohkem julgeolekuga seotud kõneisikuid.

Mõjukate edetabel ei ole kindlasti nii-öelda niiditõmbajate pingerida. Pigem tähendab sõna «mõjukas» meie jaoks «eeskujuks olemist». Selle tõestuseks on ka tänavune võitja Lenna Kuurma, kes oma lauljakarjääri jooksul olnud iidol tuhandetele või isegi miljonitele, nüüd aga asunud Setomaale elama, kogukonda panustanud ning võitnud kagunurga inimeste südame.

Mõjukad inimesed on kõikjal meie seas. Laste silmis on mõjukad ema ja isa, kes neid elutee alguses saadavad. Hiljem aga õpetajad, õppejõud ja treenerid, seejärel kogenud kolleegid ja partnerid. Kuigi mõjukus käib sageli ühte jalga tipptasemel ametikohtade, head sidemete ja jõukusega, pole selleski iseenesest ju midagi halba – kadeduse asemel mõjuvad teiste edulood õpihimulistele inimestele pigem inspireerivalt.

Mõjukuse olemus aastatega muutub. Kui koroona-aastatel tõusis haigla- ja sotsiaalvaldkonna töötajate prestiiž, siis Ukraina sõja ajal kuulame rohkem julgeolekuga seotud kõneisikuid. Majanduskaose ja energiakriisi ajal on ettevõtjatele aga tähtis nende teemade otsustajate arvamus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles