K, 29.03.2023

Gripivaktsiini saavad nüüd tasuta kõik soovijad

Mati Määrits
, reporter
Gripivaktsiini saavad nüüd tasuta kõik soovijad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tasuta vaktsiini jagub 30 000 kiiremale.
Tasuta vaktsiini jagub 30 000 kiiremale. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Tervisekassa erakorralise otsuse alusel saavad 6. veebruarist kõik inimesed end gripi vastu tasuta vaktsineerida, kuniks vaktsiini jätkub. Hetkeseisuga on saadaval ligi 30 000 doosi, mida saab kiirematele pakkuda.

3. veebruaril allkirjastas Tervisekassa juhatus erakorralise otsuse, mille kohaselt pakutakse 6. veebruarist tasuta gripivaktsiini kõigile. „Seoses gripivaktsiini laojäägiga saame võimaldada tasuta vaktsiini kõigile soovijatele. Gripi vastu on võimalik end tasuta vaktsineerida kõikide Tervisekassa vaktsineerimispartnerite juures, kuniks vaktsiini jätkub,“ kinnitas Tervisekassa vaktsineerimise teenuse juht Hanna Jäe. Sel gripi hooajal on juba tehtud ligi 90 000 tasuta gripivaktsiini süsti riskirühmadele.

Gripi vastu saab end kõige kiiremini ja mugavamalt lasta vaktsineerida mitmetes apteekides üle Eesti. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, mida saab teha veebis, telefoni teel ja vajadusel apteegis kohapeal. Põlvas saab vaktsineerida Mäe tänava apteegis kaks korda kuus teisipäeviti, Võrus Kagukeskuse Südameapteegis pühapäeviti ning Tartus Eedeni keskuses, Lõunakeskuses, kaubamajas ning Raekoja apteegis. Samuti saab gripivaktsiini jätkuvalt teha oma perearsti juures, aga ka suuremates haiglates ja paljudes erakliinikutes. Soovitav on eelnevalt registreerida. 

Ringluses on B-gripiviirus

Jaanuari kahel viimasel nädalal registreeriti üle tuhande gripi haigusjuhu. Haigestumuse intensiivsust hindab Terviseamet keskmiseks, gripi viiruste levikut aga jätkuvalt laialdaseks.

Perearst Piret Rospu tõdeb, et gripi vastu tasub end jätkuvalt vaktsineerida, sest tegemist on raske haigusega, mis on aktiivselt ringluses ja võib levida ka veel kevadel. "Eelmise aasta gripilaine venis ebatavaliselt pikaks ja viimased gripijuhud olid juunikuus. Käesoleva hooaja edasist kulgu on raske ette ennustada, sest gripp on veidralt käitunud, igal juhul on parem olla kaitstud," tõdes perearst.

„Praegu on ringlusesse jõudnud B-gripiviirused. Kuigi elanikkonna seas ei pruugi B-gripiviirus põhjustada olulist haigestumuse tõusu, on viiruse jaoks soodsaks pinnaseks suletud kollektiivid, näiteks koolid. Seega võime näha edaspidi asutusesiseseid puhanguid,“ kinnitas Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova.

Terviseameti andmete kohaselt on viimase kahe nädala jooksul gripi tõttu haiglaravi vajanud 85 inimest. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 832 inimest, neist 71% on olnud üle 50-aastased. Sel hooajal on gripi tõttu surnud 14 inimest vanuses 33-91, kes kõik kuulusid riskirühma.

Märksõnad
Tagasi üles