Analüüsi tulemused kummutasid ühe visalt leviva müüdi, nagu oleks noorte vähese liikumise taga pelk laiskus või huvi puudumine.
Nagu tellitult, saabus peagi pärast septembris avaldatud suurt liikumisuuringut liikumisaasta – hea aeg haarata probleemil turjast. Teema-aasta sihid on kaunis ambitsioonikalt sõnastatud: meelitada rohkem liikuma neid, kes seni pole aktiivsed olnud.
Lähteülesandesse raiutud vastuolu ei ole just keeruline märgata. Kui veerandil meist pole olnud sportlikku hobi, siis mis tolku võiks olla aasta otsa liikumise kasudele tähelepanu juhtimisest, spordipäevadest või kodumaa sünnipäeva puhul matkamisest vabariigi presidendiga? Üsna loogiline tundub järeldada, et on ühed inimesed, kes naudivad trenne, spordipäevi ja rahvaspordiüritusi, ning ülejäänud, keda ei tõmba treeningutele ja üritustele ühegi valemiga.
Lootusrikkamalt võiks aga küsida: mida teha paremini? Kui proovitud meetodid kõigile ei sobi, tasub otsida uusi. Ja kui president ei meelita, kes või mis siis meelitab?
2022. aastal viis Mõttekoda Praxis läbi analüüsi, mis uuris, miks noored sporditegevustest välja langevad ja millised võiksid olla teekonnad liikumisharrastuse juures püsimisel. Analüüsi tellis kaitseministeerium, kus pikalt muret tuntud kutsealuste ettevalmistuse pärast.
Tulemused kummutasid visalt leviva müüdi, nagu oleks noorte vähese liikumise taga pelk laiskus või huvi puudumine. Selgus, et üks peamine takistus on hoopis treeningute ülesehitus – võistluslikkus ja suund tippspordile. Samuti see, et treeningutel ei arvestata piisavalt noorte soovide ja vajadustega. Paljud ütlesid, et eelistaksid trenne, mis pakuksid sooritussurve asemel rõõmu liikumisest, uutest oskustest ja eakaaslastega ajaveetmisest.