Purustatud tank jõuab Antslasse ja Valka (1)

Tiit Loim
, reporter
Copy
Ukrainast toodud tank T-72 Tallinnas Vabaduse väljakul.
Ukrainast toodud tank T-72 Tallinnas Vabaduse väljakul. Foto: Sander Ilvest

Kaitseministeerium ja Eesti sõjamuuseum tõid koostöös Ukraina kolleegidega Eestisse muuseumieksponaadiks sõja algusfaasis Ukraina kaitsjate purustatud Vene T-72 tanki. Enne tanki muuseumisse viimist jõuab see ringreisil ka Antslasse ja Valka.

Purustatud tank sümboliseerib ministeeriumi teatel Ukraina rahva ja sõdurite kangelaslikkust ja Eesti ning teiste lääneriikide abi olulisust Ukraina kaitsmisel, ent ka Vene agressori sõjapidamist ja mentaliteeti 21. sajandil.

Tank oli Vabaduse väljakul kõigile vaatamiseks 2. märtsini. Enne jõudmist Eesti sõjamuuseumisse Viimsis pakuti seda ajutise eksponaadina mitmele omavalitsusele, kellest osa aga keeldusid sellest, nende seas Rakvere, Jõhvi, Narva ja Võru. Võru linnavõim tõi põhjuseks, et see tekitab inimestes vastakaid tundeid.

Antslasse ja Valka tank siiski jõuab. Antslas on see 14. märtsil kella 9–16. Pärast seda on tank neli päeva Valga militaarmuuseumis.

Muuseumijuhi Meelis Kivi sõnul on nõukogude tehnikat muuseumi õuel juba praegugi ja see tank pole selles mõttes erand. Näiteks kuulub muuseumile ka Nõukogude Liidu tank T-34. «Näeme seda lihtsalt kui sõjatehnika eksponaati, mis rikastab mingiks perioodiks õuel olevat väljapanekut. Siinne rahvas ei jõua vaid Tallinnasse muuseumitesse minna. Ma ei kahtle, et ka Lätist tullakse vaatama.» 

Tagasi üles