«Vihmad sulatasid jaanuaris esimese suurvee ajal küll oluliselt lund ära, kuid seda eelkõige Põhja-Eestis,» rääkis keskkonnaagentuuri hüdroloogiaosakonna juhataja Jana Põldnurk. «Lõuna-Eestis oli märts väga sademerohke ning lund oli ka varasemast palju alles. See põhjustaski praeguse uputuse.»
Vihm pani lume hoogsalt sulama
Põldnurga sõnul ongi vihm põhiline, mis lume sulama paneb. «Plusskraadidega sulab lumi tasapisi, päikese käes see ka aurab, eriti tuulise ilmaga. Nii kaob suur osa lumest otse õhku ega jõuagi pinnasesse või veekogusse. Seekord on aga vett sulade tõttu palju – pinnas on veest küllastunud,» selgitas ta.
Võru linn asub tema sõnul just nagu kausis: kõik Vagula ja Tamula järvesid toitvad jõed asuvad kõrgemal ning on kiire languga. «Peipsi järve suubub aga kitsas ja väikese languga Võhandu jõgi, mis ei suuda kogu seda vett edasi liigutada.»
Pealegi asub Võhandu jõel ka Paidra pais ja samuti on seal lammialad, mistõttu vesi ei liigu sellise kiirusega, kui ülevalt peale tuleb.
Ka Võru linnavalitsuse keskkonna- ja järelevalvespetsialist Tiina Randjärv kinnitas, et Võhandu jõe lang Tamulast ligi paarikümne kilomeetri kaugusel asuva Paidra veskipaisuni väike. «Aitaks ka see, kui riik leiaks kunagi võimaluse Võhandu jõe põhjast oksad ära korjata ja jõge süvendada.»
Õnneks on Põldnurga sõnul graafikult näha, et kõrgvee tipp peaks olema käes ning veetase peaks jääma mõneks ajaks püsima, juhul kui sademeid lähiajal juurde ei tule. «Lähipäevade ilmaennustus aga suuri vihmahooge ette ei näe, mis võiksid veetaset veel tõsta,» lisas ta. «Ka külmad ööd pidurdavad natuke seda veetõusu protsessi.»