T, 3.10.2023

RMK pistab Lõuna-Eestis mulda 4,6 miljonit istikut

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook
Comments
Metsa istutamine. Pilt on illustratiivne.
Metsa istutamine. Pilt on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) kaasab sel kevadel kuni 1700 inimest, et loetud nädalatega istutada metsa uuendamiseks paarkümmend miljonit uut puutaime, neist Võru, Valga ja Põlva maakonnas pannakse sirguma 4,6 miljonit uut puud.

«RMK paneb uue metsa kasvama kokku 9700 hektaril. Lisaks jätame 1500 hektarit raiesmikke looduse uuendada. Just neis paigus, kus on soodsad tingimused, et ala uueneb sobilike puuliikidega ise,» märkis RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät.

Lõuna-Eesti kolmest maakonnast kõige enam istutatakse uusi puid Võrumaal - 1,77 miljonit. Neist mändi 2,2 ja kuuske üle 2 miljoni taime, lisaks 125 000 kase- ja 19 000 sanglepa taime.

Põlvamaal pannakse kasvama 1,67 miljonit puud (samuti valdavalt mänd ja kuusk) ning Valgamaal 1,16 miljonit istikut.

Istutustööde igapäevase korraldamisega tegeleb 31 RMK metsakasvatajat, istutamiseks on käed löödud 146 erineva töövõtjaga, samuti istutavad metsa RMK raietöölised. «Kuna istutada tuleb suhteliselt lühikese aja jooksul, on kevadel metsas sellega ametis ligi 1700 inimest,» lisas Toomas Väät.

Lisaks «kondiaurule» on riigimetsa istutamas ka kuus masinat, mille abil pannakse kasvama ligi miljon taime. Peamiselt istutab masin märgadel ja keerulise pinnasega lankidel, kus käsitsitööd on raskendatud teha. Masin teeb ühe võttega mätta ja istutab kohe ka taime mättasse.

Tänavu metsastab RMK ka 260 hektarit alasid, kus varem ei ole metsa kasvanud. Need on väheväärtuslikud põllumaad ja põõsastikud, mille puhul on analüüsitud, et kõige mõistlikum on neil aladel kasvatada metsa.

RMK investeerib metsakasvatusse sel aastal 24,7 miljonit eurot, millest 13,7 miljonit kulub maapinna ettevalmistuseks, taimedele, istutamiseks ja metsakaitsetöödele. 11 miljonit kulub metsauuenduse ja noore metsa hooldamisele ning valgustusraiele.

Kõik taimed, mis riigimetsa kasvama pannakse, on kasvanud RMK taimlates ja vastavad kõrgetele kvaliteedistandarditele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles